Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.
Nakaz zapłaty (niezależnie od trybu) jest orzeczeniem sądowym- jeśli nie złożymy odwołania, uprawomocni się i na jego podstawie powód będzie mógł dochodzić swoich roszczeń u komornika. Mimo, że nie odbyła się rozprawa.

Dwa typy nakazów…

Procedura cywilna przewiduje 2 typy nakazów (3 licząc nakaz w postępowaniu elektronicznym, natomiast należy go traktować jak nakaż wydany w postępowaniu upominawczym):
- nakaz w postępowaniu nakazowym,
- nakaz w postępowaniu upominawczym.

Nakazy te mają pewne fundamentalne różnice:

  • postępowanie nakazowe, wymaga dysponowania określonymi dokumentami (m.in. wekslem, uznaniem długu i wezwanie do zapłaty itp.), postępowanie upominawcze jest domyślne dla wszystkich spraw o zapłatę,
  • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym nie jest uchylany przez zgłoszenie zarzutów, złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym uchyla go;
  • wyrok co do trybu nakazowego, wskazuje czy nakaz utrzymuje w mocy, czy go uchyla.
  • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi z mocy prawa tytuł zabezpieczający.

Polecamy: Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Polecamy: Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

… dwa typy odwołań

W zależności od tego, z jakim nakazem zapłaty mamy do czynienia, składamy inne środki odwoławcze:

  • w postępowaniu nakazowym: - zarzuty,
  • w postępowaniu upominawczym – sprzeciw.

Błędne wskazanie nazwy środka zaskarżenia nie może być podstawą do jego oddalenia.

Rozróżnienie dwóch typów środków odwoławczych (i pamiętanie o nim) jest z dwóch istotnych powodów:

1. Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym podlegają opłacie

W postępowaniu nakazowym, powód uiszcza jedynie 1/4 wpisu stosunkowego- pozostała część wpisu zostaje przerzucona na pozwanego. Dzieje się tak dlatego, że roszczenia dochodzone w trybie nakazowym są co do zasady bardzo jednoznaczne i odwołanie się pozwanego powinno być wyjątkowe.
Na pozwanym spoczywa wówczas obowiązek obliczenia wpisu stosunkowego (5%) i uiszczenie 3/4 tego wpisu.

Zarzuty nieopłacone zostaną odrzucone.

W postępowaniu upominawczym sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega opłatom.

2. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczający

Jeśli wydany przeciwko nam nakaz zapłaty został wykorzystany jako środek zabezpieczający (np. dokonano za jego pomocą zajęcia naszego rachunku bankowego) –nie liczmy się z tym, że samo zgłoszenie zarzutów spowoduje jego uchylenie.

Termin

Zarówno sprzeciw jak i zarzuty od nakazu zapłaty wnosi się w terminie 14 dni od daty ich doręczenia. Jest to tzw. termin zawity, co oznacza że pismo wniesione po jego upływie co do zasady będzie odrzucone. Jeśli opóźnienie nie jest zawinione przez pozwanego (np. z uwagi na siłę wyższą)- można wnieść o przywrócenie terminu, jednocześnie składając sprzeciw lub zarzuty.

Zobacz: Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Treść

W treści odwołania od nakazu zapłaty, powinniśmy (niezależnie od jego rodzaju) wskazać wszystko to, z czym w nakazie się nie zgadzamy (np. powołując się na przedawnienie roszczenia, uiszczenie płatności czy zarzut potrącenia). Co ważne, tryb upominawczy i nakazowy może łączyć się z innymi postępowania odrębnymi (np. w sprawach gospodarczych i uproszczonym)- gdzie obowiązują zasady prekluzji dowodowej. Z uwagi na nią, w pierwszym piśmie w sprawie (w tym przypadku w sprzeciwie/zarzutach) pozwany powinien przedstawić wszelkie wnioski o wnioski dowodowe, pod rygorem utraty możliwości powołania się na nie w dalszym toku postępowania.

W sprzeciwie/zarzutach należy pamiętać o podaniu sygnatury sprawy. W postępowaniu uproszczonym (można je poznać, po tym że pozew jest napisany na formularzu) dodatkowym obowiązkiem jest sporządzenie odwołania na urzędowym formularzu.

Polecamy: Czym jest prekluzja dowodowa?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...