Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

spór o domene.eu
Coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców cieszy się domena .eu, która została uruchomiona 7 grudnia 2005 r. Początkowo była przeznaczona dla instytucji publicznych Unii Europejskiej, jednak już rok później rejestracja stała się dostępna dla każdego. Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Domena aktywem przedsiębiorstwa

Domena może być ważnym składnikiem majątku przedsiębiorstwa, a tym samym przyczyniać się do generowania realnych zysków. Te zaś mogą zostać zachwiane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przykładem działania zakłócającego może być rejestracja domeny myląco podobnej do tej bazowej. Tego typu czynności mogą odbić się na renomie, identyfikacji konkretnej firmy oraz oferowanych przez nią towarów albo usług.

Wówczas poszkodowany może wytoczyć powództwo we właściwym sądzie krajowym. Inne rozwiązanie polega na tym, że rejestracja nazwy domeny może zostać zaskarżona w sądzie arbitrażowym, w ramach procedury pozasądowego rozstrzygania sporów ADR (Alternative Dispute Resolution).

W przypadku domen .eu oraz od niedawna .nl i .co poszkodowany może rozwiązać swój problem przed Sądem Arbitrażowym przy Izbie Gospodarczej RC i Izbie Rolnej RC z siedzibą w Pradze - Czechy (dalej: Sąd Arbitrażowy).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czeski Sąd Arbitrażowy

Sąd Arbitrażowy zapewnia prowadzenie postępowań ADR zgodnie z ustanowionym regulaminem, zasadami oraz regulacjami Komisji Europejskiej wynikającymi z Rozporządzenia WE nr 874/2004.

Postępowanie prowadzone jest za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy internetowej. Ponieważ sprawy rozpatrywane są w trybie online, a wszelka korespondencja prowadzona jest drogą mailową, strony sporu nie muszą udawać się w podróż do Czech.

Podmiot, który zamierza złożyć wniosek do tej instytucji, nie musi też znać języka czeskiego czy ponosić dodatkowych kosztów z tytułu tłumaczeń.

Warto wiedzieć, że sprawę można wnieść w dowolnym oficjalnym języku UE - w tym w języku polskim. Wyjątkami są języki maltański oraz celtycki, których Sąd Arbitrażowy nie obsługuje.

Spory rozstrzyga zespół arbitrów, którzy są wybierani z grona specjalistów w dziedzinie własności intelektualnej. Średni czas trwania postępowania wynosi 4 miesiące.

Wezwanie do spełnienia świadczenia

Kto może wnieść pozew?

Procedura ADR w przedmiocie zaskarżenia domeny .eu może zostać wszczęta w szczególności, gdy strona posiada tzw. pierwotne prawo do danej nazwy domeny. Przykładem może być choćby posiadanie znaku towarowego, który wprost nawiązuje do nazwy domeny .eu.

Kolejną przesłanką jest cel rejestracji spornej domeny. Wystarczy, że będzie wykorzystywana dla spekulacji lub w złej wierze.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Koszty pozwu

Koszty wniesienia pozwu są stosunkowo niskie. Zasadniczo cena zależy m.in. od fakultatywnej zmiany języka postępowania, od liczby spornych domen oraz od tego, czy wyrok ma być wydany w jedno- czy w trzyosobowym składzie orzekającym.

Warto nadmienić, że od 1 stycznia 2014 r. Sąd Arbitrażowy oferuje tymczasową ulgę 1000 EUR dla składających pozew i to niezależnie od tego, jaką liczbą domen objęty jest spór. Przykładowo opłata za pozew przeciwko jednej nazwie domeny przed jednoosobowym składem orzekającym wynosi 300 EUR zamiast 1 300 EUR. Obniżka kosztów postępowania ma potrwać do 31 grudnia 2014 r. Jednakże Sąd Arbitrażowy jest umocowany do tego, by w każdej chwili zmienić wysokość tych opłat.

Strona powinna uiścić opłatę przelewem bankowym przed wniesieniem pozwu albo przed odpowiedzią na pozew, w momencie ich składania, lecz nie później niż po otrzymaniu powiadomienia o nieregulowanych płatnościach.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu


Rozstrzygnięcie

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sporna domena zostaje odebrana dotychczasowemu abonentowi oraz przekazana stronie poszkodowanej po upływie 30 dniowego okresu odwoławczego.

Warto dodać, że mogą wystąpić sytuacje, w których potencjalnie poszkodowana strona nie kwalifikuje się na abonenta domeny .eu. Wówczas nazwa strony internetowej zostaje wymazana albo przesunięta do kwarantanny, a następnie ponownie udostępniona do publicznej rejestracji po upływie 40 dni.

W razie przegranej sprawy stronie pozostaje wnieść odwołanie do właściwego sądu w ciągu 30 dni od ogłoszenia rozstrzygnięcia.

Czy brak numeru PESEL pozwanych skutkuje zawieszeniem postępowania?

Opłacalność postępowania ADR

Polubowne rozwiązywanie sporu przed Sądem Arbitrażowym w Pradze należy ocenić jako korzystne. Wynika to ze stosunkowo niskich kosztów  oraz szybkości postępowania.

Sprawy rozstrzygane są przez cenionych ekspertów z branży własności intelektualnej. Praktyka wykazuje wysoki poziom oraz spójność werdyktów. Z tego względu w przypadku zaistnienia konfliktu o domenę .ue warto wziąć pod uwagę alternatywne metody rozstrzygania sporów.

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

Autor: Tomasz Stachowski specjalista ds. prawa podatkowego

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...