Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

PYTANIE

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy zwolnienie grupowe, w ramach którego rozwiązaliśmy z jednym z pracowników umowę o pracę zawartą na czas określony. Czy w przypadku ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej zwolniony pracownik ma prawo do powrotu do pracy i takiego samego wynagrodzenia, jakie uzyskiwał przed rozwiązaniem umowy.

Pracownik zwolniony w ramach grupowego zwolnienia ma prawo do ponownego zatrudnienia, jeżeli zgłosi taki zamiar w ciągu 12 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jednak nie mają Państwo obowiązku zatrudnienia pracownika z takim samym wynagrodzeniem, jakie otrzymywał przed rozwiązaniem umowy o pracę.

W razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej powinni Państwo przyjąć pracownika zwolnionego w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zgłosi on zamiar podjęcia zatrudnienia w Państwa zakładzie w ciągu 1 roku od dnia rozwiązania umowy o pracę. Zatrudnienie pracownika powinno nastąpić w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim umowy o pracę (art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych nie zobowiązują Państwa do informowania zwolnionego pracownika o zamiarze przyjęcia do pracy nowych osób. Jeżeli jednak taki pracownik dowie się o rekrutacji i zgłosi zamiar ponownego podjęcia pracy, będą Państwo zobowiązani do jego zatrudnienia.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Takie same warunki zatrudnienia

Pracownik nie może skutecznie domagać się ponownego zatrudnienia na takich samych warunkach płacowych, jakie miał poprzednio, dlatego nie muszą Państwo przyznawać mu wynagrodzenia w takiej samej wysokości, jakie otrzymywał wcześniej. W wyroku z 5 lipca 2006 r. (III PK 34/06, OSNP 2007/13–14/191) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że obowiązek pracodawcy (...) jest ograniczony do zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej, natomiast nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, miejsca pracy i innych elementów składających się na treść umowy o pracę.

Pracownik nie może skutecznie domagać się ponownego zatrudnienia na takich samych warunkach płacowych, jakie miał poprzednio.

W wyroku z 12 lipca 2011 r. (II PK 19/11, OSNP 2012/19–20/231) Sąd Najwyższy uznał, że zamiast roszczenia o nawiązanie stosunku pracy pracownik może domagać się zapłaty odszkodowania za szkodę, jaką poniósł w następstwie niewykonania przez pracodawcę obowiązku wynikającego z tego przepisu. Jeżeli zatem pracodawca, mimo spełnienia warunków ponownego zatrudnienia, nie nawiąże stosunku pracy z tym pracownikiem, pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o nawiązanie stosunku pracy lub z roszczeniem odszkodowawczym.

Ponowne zatrudnienie nie obejmuje osób zwolnionych w trybie indywidualnym, tj. wtedy gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy z przyczyn go niedotyczących, a zwolnienia w okresie 30 dni dotyczą mniejszej liczby pracowników niż właściwa dla zwolnień grupowych (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych). W takiej sytuacji zakład pracy może skutecznie odmówić ponownego zatrudnienia byłego pracownika. Pracownik ma bowiem roszczenie o nawiązanie stosunku pracy tylko wtedy, gdy stracił pracę w ramach zwolnienia grupowego.

Zobacz również: Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Przykład

W zakładzie pracy zatrudniającym 180 pracowników w okresie 30 dni zostały rozwiązane umowy o pracę z 4 pracownikami ochrony z powodu nawiązania współpracy z firmą zewnętrzną zajmującą się ochroną mienia. Zwolnieni pracownicy złożyli pisemne oświadczenia o chęci podjęcia pracy w przypadku ponownego zatrudniania pracowników ochrony. Ponieważ zakład zwolnił tych pracowników w trybie indywidualnym, oświadczenia pracowników nie powodują obowiązku ich ponownego zatrudnienia.

Zwolnienie ma charakter grupowy, jeśli pracodawca w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada albo rozwiązuje stosunek pracy na mocy porozumienia stron z grupą co najmniej:

● 10 pracowników – gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

● 10% pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,

● 30 pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 300 pracowników (art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wskazane liczby obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie umowy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Zobacz: Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...