Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Leszek Jaworski
rozwiń więcej
zatrudnianie Ukraińców
Zatrudnienie pracownika będącego obywatelem Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Rosji nie wymaga uzyskania zezwolenia. Pracodawca musi jednak zarejestrować zamiar zatrudnienia osób z tych krajów – w formie oświadczenia – w urzędzie pracy.

W okresie wiosenno-letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, szczególnie w budownictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Chociaż zasadą jest ochrona polskiego rynku pracy i pierwszeństwo w zatrudnianiu osób będących obywatelami polskimi, nie ma przeszkód, aby krótkotrwałą pracę wykonywali też cudzoziemcy.

Najprostsze procedury dotyczące zatrudniania pracowników spoza krajów Unii Europejskiej występują przy pozyskiwaniu do pracy osób z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji. Na ich zatrudnienie nie jest potrzebne zezwolenie na pracę. W przypadku pracowników z tych krajów formalności polegają na rejestracji w urzędzie pracy powierzenia im wykonywania pracy i uzyskaniu przez cudzoziemca wizy w placówce konsularno-dyplomatycznej. Nie ma zatem wymogu, tak jak w przypadku innych obcokrajowców spoza UE, przeprowadzania długiej i skomplikowanej procedury uzyskiwania zgody wojewody na zatrudnienie.

Angażując do pracy osoby zza wschodniej granicy, polski pracodawca nie musi uzyskać na ich zatrudnienie zgody wojewody, wystarczy zarejestrowanie w urzędzie pracy zamiaru zatrudnienia.

Zobacz: Jak prawidłowo zatrudniać cudzoziemców

Krótki kontrakt

Brak konieczności uzyskania zgody na zatrudnienie cudzoziemca „zza wschodniej granicy” dotyczy wykonywania pracy przez te osoby przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Zanim jednak przedsiębiorca zatrudni taką osobę, musi złożyć w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy danemu cudzoziemcowi.

Rejestracja następuje w trakcie jednorazowej wizyty w urzędzie i jest bezpłatna. Wzór dokumentu można znaleźć na stronie dowolnego urzędu pracy (np. www.pup-brzesko.pl).

W treści oświadczenia pracodawca wpisuje następujące dane:

● nazwę zawodu,

● miejsce wykonywania pracy,

● datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy,

● rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,

● wysokość wynagrodzenia brutto za pracę.

Pracodawca musi także złożyć oświadczenie o braku możliwości znalezienia pracowników na lokalnym rynku pracy oraz o zapoznaniu się z przepisami regulującymi pobyt i zatrudnienie cudzoziemców.

Andrzej K. prowadzi firmę budowlaną. Zamierza zatrudnić do pracy przy pracach wykończeniowych pracownika z Białorusi. W tym celu musi złożyć we właściwym urzędzie pracy oświadczenie. W jego treści znajduje się informacja o prowadzeniu działalności gospodarczej. Dane te są weryfikowane przez urzędnika. Przedsiębiorca musi więc przedstawić zaświadczenie z właściwego urzędu gminy o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej (obecnie rejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, tzw. CEDIG).

Zobacz: Będą dodatkowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Potrzebna wiza

Urząd pracy umieszcza na oryginale i kopii oświadczenia pracodawcy wzmiankę o rejestracji. Oryginał zarejestrowanego dokumentu pracodawca musi przekazać cudzoziemcowi, któremu ma zamiar powierzyć pracę. Zarejestrowane oświadczenie jest podstawą do uzyskania przez obcokrajowca w polskiej placówce konsularno-dyplomatycznej w kraju jego stałego pobytu wizy w celu wykonywania pracy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z tytułu pracy, jeśli cudzoziemiec przebywa już w Polsce.

Piotr C. prowadzi gospodarstwo rolne i do pracy w nim zamierza zatrudnić Ukraińca. Piotr C. będzie musiał złożyć w urzędzie pracy oświadczenie. Konieczne będzie także zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS albo zaświadczenie z urzędu gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego lub inny dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego. Po zarejestrowaniu oświadczenia przyszły pracownik wróci do swojego kraju. W konsulacie RP w paszporcie otrzyma wizę, nie dłużej jednak niż na okres 6 miesięcy.

Przed formalnym zatrudnieniem cudzoziemca firma musi sprawdzić jego wizę. Przez cały okres wykonywania pracy przez zatrudnionego pracodawca ma obowiązek przechowywania kopii dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Polski.

Zobacz: Jak założyć firmę w Niemczech?


Jak zatrudnić do prac sezonowych obywatela Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji lub Gruzji?


KROK 1 - firma składa w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi


KROK 2 - oryginał zarejestrowanego dokumentu firma przekazuje przyszłemu pracownikowi


KROK 3 - cudzoziemiec w polskiej placówce konsularno-dyplomatycznej w kraju jego stałego pobytu zgłasza wniosek o wydanie mu wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z tytułu pracy, jeśli przebywa już w Polsce


KROK 4 - firma sprawdza (przed zatrudnieniem) otrzymanie przez cudzoziemca wizy (innego dokumentu uprawniającego do pobytu), a jej kopię przechowuje przez cały okres wykonywania obowiązków


KROK 5 - firma zatrudnia cudzoziemca na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilno-prawnej

 
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Przedłużenie kontraktu

Po upływie 6 miesięcy tak zatrudniony pracownik sezonowy musi wrócić do swojego kraju. Gdy firma chce go nadal zatrudniać, ma dwie możliwości. Pierwsza polega na tym, że następuje 6 miesięcy przerwy w zatrudnieniu. Po tym okresie można ponownie zlecić cudzoziemcowi wykonywanie pracy bez zezwolenia. Nie trzeba uzyskiwać zezwolenia na pracę, gdy pracownik z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji będzie pracował przez 6 miesięcy w ciągu następujących po sobie kolejnych 12 miesięcy. Wybór tego rozwiązania oznacza konieczność ponownego przeprowadzenia powyżej przedstawionej już procedury.

Druga możliwość to zatrudnienie pracownika na czas nieokreślony. W takiej sytuacji firma musi wystąpić do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę.

Spółka z o.o. zamierza po 6 miesiącach nadal zatrudnić obywatela Białorusi. Aby mógł on nadal wykonywać swoje obowiązki, spółka ma obowiązek uzyskać zezwolenie - z tym że nastąpi to w trybie uproszczonym. W takim przypadku spółka nie potrzebuje uzyskiwać od starosty informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy. Taka informacja nie będzie również wymagana w razie przedłużenia zezwolenia na pracę dla tego samego cudzoziemca i na tym samym stanowisku.

Od obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę zwolnieni są cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka. Firma nie musi więc przechodzić jakiejkolwiek procedury umożliwiającej zatrudnienie osób posiadających Kartę Polaka, zamieszkujących za wschodnią granicą. Cudzoziemiec taki musi jednak zalegalizować pobyt w Polsce na ogólnych zasadach, tj. uzyskać wizę lub zezwolenie pobytowe.

Zobacz: Kiedy należy się zwolnienie z pracy?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...