Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Ewa Łukasik
rozwiń więcej
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia / Fotolia
Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

RADA

Nie mogą Państwo zwolnić z pracy pracownika powołanego do odbycia służby przygotowawczej. Na okres trwania służby przygotowawczej pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, z wyjątkiem wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej określone w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP (art. 133 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Służba przygotowawcza ma na celu przeszkolenie przez wojsko ochotników, którzy chcą wstąpić do armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych.

Bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik jest zatrudniony, w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a zakończeniem jej odbywania pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej (art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Wyjątkiem uchylającym ochronę stosunku pracy jest wystąpienie okoliczności uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne), a także konieczność rozwiązania stosunku pracy z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a datą jej ukończenia umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem nie może zostać wypowiedziana ani rozwiązana, chyba że wystąpiły okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika lub wypowiedzenie mu umowy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Jeżeli pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę przed doręczeniem pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej, a okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia karty powołania, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.

Nabywanie przez pracodawcę praw autorskich pracowników

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, 30 września 2010 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna rozwiązać się 31 grudnia 2010 r. Pracownik otrzymał 20 października 2010 r. kartę powołania do odbycia służby przygotowawczej. O powołaniu do odbycia służby przygotowawczej w terminie od 25 listopada 2010 r. został również poinformowany przez WKU pracodawca zatrudniający pracownika. W tej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne, chyba że pracownik zażąda rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli pracownik powołany do służby przygotowawczej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny i upływ okresu próbnego przypadałby po powołaniu pracownika do służby przygotowawczej, umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie (art. 118 ust. 5 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby przygotowawczej, jest zobowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 122 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na okres trwania służby pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na wniosek pracownika, któremu doręczono kartę powołania do służby przygotowawczej, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu 2 dni zwolnienia od pracy. Pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia. Nie ma jednak przeszkód, żeby pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie na własny koszt za czas takiego zwolnienia.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

• art. 118-133 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Ewa Łukasik

specjalista w zakresie prawa pracy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...