| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Być może niewielu przedsiębiorców myśli o tym na co dzień, lecz wykonywanie umów jest dla ich firm niemal ciągłą działalnością. Umowy stanowią podstawę prawną dla większości wykonywanych przez nich czynności, a często decydują o powodzeniu współpracy z kontrahentem czy nawet o opłacalności biznesu. Niektóre z rodzajów umów zawieranych przez przedsiębiorców są dedykowane wyłącznie obrotowi gospodarczemu, ale większość z nich to umowy typowe, które zawierane są powszechnie. Dlatego też wiedza o umowach gospodarczych przyda się zarówno właścicielom firm, jak też przyszłym przedsiębiorcom. Uzyskując świadomość co do znaczenia konkretnych typów umów, można znacząco ograniczyć ryzyko występowania sytuacji kryzysowych.

PRZEWŁASZCZENIE NA ZABEZPIECZENIE

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest powszechnie stosowaną w praktyce umową zabezpieczającą spłatę zobowiązania. Odgrywa ona znaczącą rolę zwłaszcza w kontaktach z bankami. Mimo to zasady jej zawierania nie zostały w ogóle uregulowane w k.c.

Kiedy stosować

Przewłaszczenie za zabezpieczenie wierzytelności ma szczególne znaczenie w praktyce obrotu cywilnoprawnego. Uwidacznia się ono w stosunku do zabezpieczania spłaty pożyczek i kredytów bankowych. Działalność kredytowa, wykonywana przez bank, wiąże się w sposób nieunikniony z tzw. „ryzykiem kredytowym”, którego treść buduje obawa, że klient na skutek bankructwa lub utraty płynności finansowej nie będzie w stanie zapewnić zwrotu pobranej kwoty kredytu. Obniżenie ryzyka kredytowego wymaga podjęcia konkretnych działań, w zasadzie już na etapie zawiązywania stosunku kredytowego. Na kredytodawcy spoczywa obowiązek obligatoryjnej weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnych dłużników. Posiadanie zdolności kredytowej warunkuje możliwość uzyskania kredytu, choć w rzeczywistości warunek ten nie musi być bezwzględnie przestrzegany. Stwierdzony brak zdolności kredytowej po stronie wnioskodawcy nie powoduje bowiem automatycznej odmowy udzielenia kredytu. Dopuszczalne jest bowiem udzielenie kredytu pod warunkiem. Bank może udzielić kredytu pod warunkiem ustanowienia szczególnego sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK