| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Wybór metody opodatkowania podatkiem dochodowym

Oczywiście sama amortyzacja interesuje jedynie tych podatników, którzy postanowili opłacać podatek dochodowy według skali (18% i 32%) lub liniowo (19%). Dotyczy to tylko tych podatników, u których podstawą opodatkowania jest dochód, czyli rozliczających przychody i koszty ich uzyskania.
Podatnik, który wybierze:
1) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub
2) kartę podatkową
– nie rozlicza kosztów podatkowych, a więc też nie amortyzuje środków trwałych.
Należy pamiętać, że w przypadku wymienionych zryczałtowanych form opodatkowania podatek jest płatny:
• przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – od osiąganego przychodu (bez pomniejszania o koszty podatkowe) według stawki właściwej ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (stawka ryczałtu wynosi od 3% do 20%); podatnik ustali, jaka jest stawka właściwa dla prowadzonej działalności – na podstawie przepisów ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (treść ustawy jest dostępna na www.mk. infor.pl w zakładce Akty prawne);
• przy karcie podatkowej – w stałej kwocie ustalonej w decyzji organu podatkowego.
Podatnik musi pamiętać, że wybór jednej z wymienionych zryczałtowanych form opodatkowania podatkiem dochodowym pozbawia go większości przywilejów podatkowych (takich jak prawo do rozliczenia kosztów podatkowych, korzystania z części albo wszystkich ulg podatkowych, wspólnego opodatkowania małżonków). Podatnik, który wybrał kartę podatkową, powinien pamiętać, że będzie musiał zapłacić podatek nawet wtedy, gdy nie osiągnie w danym miesiącu zysku (chyba że wcześniej zawiesi wykonywanie działalności).
Podatnik, który wybiera formę opodatkowania, w której płaci się podatek dochodowy od dochodu (po ewentualnych odliczeniach), ma do wyboru dwie metody obliczania podatku:
1) według skali (18%, 32%) albo
2) liniowo, od całych dochodów według stawki 19%.
Należy pamiętać, że podatnik, który wybrał metodę liniową, nie może wspólnie rozliczyć się z małżonkiem oraz nie może skorzystać z części ulg podatkowych (np. ulgi internetowej).
Dlatego podatnik musi się dobrze zastanowić, wybierając formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Musi wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz uwzględnić poziom oczekiwanych dochodów. Jeżeli podatnik spodziewa się np., że w skali całego roku łącznie jego dochody nie przekroczą 85 528 zł, to nie ma sensu, aby wybierał podatek liniowy, bo zapłaci w efekcie więcej podatku niż wówczas, gdyby naliczał go według skali.

Zwolnienie z podatku działalności agroturystycznej

Jeżeli podatnik wykonuje działalność sezonową albo nawet całoroczną, w ramach której wynajmuje pokoje „letnikom”, może uniknąć opodatkowania osiąganych dochodów podatkiem dochodowym. Tego rodzaju działalność przy spełnieniu określonych warunków korzysta bowiem ze zwolnienia od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 43 updof). Podatnik skorzysta z tego zwolnienia, gdy:
• do dyspozycji gości (łącznie) odda nie więcej niż pięć pokoi gościnnych oraz
• budynek mieszkalny, w którym się one znajdują, położony jest na terenie wiejskim i wchodzi w skład gospodarstwa rolnego (tzw. agroturystyka).
Należy pamiętać, że jeżeli podatnik spełni wymienione warunki, zwolniony od podatku dochodowego będzie nie tylko przychód z wynajmu pokoi gościnnych (i to bez względu na wysokość przychodu), ale również przychód, jaki podatnik uzyska, zapewniając swoim gościom wyżywienie (mieszkającym w pokojach gościnnych – również bez względu na wysokość uzyskanego przychodu).
Ze względu na to, że takie przychody nie są niczym limitowane (oczywiście poza liczbą pokoi gościnnych), podatnik nie ma obowiązku prowadzić żadnej ewidencji przychodów.
Podatnik utraci prawo do zwolnienia od podatku dochodowego, gdy:
• rozbuduje lub przebuduje swój dom i powiększy tym samym liczbę pokoi gościnnych, lub
• zmieni się status gminy, lub
• siedlisko podatnika utraci status gospodarstwa rolnego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »