| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Forma i postanowienia umowy

Podstawą działania spółki jest umowa. Niezwykle ważne jest jej prawidłowe sporządzenie, bo stanowi ona podstawę działania spółki. Przez umowę spółki jawnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób (art. 3 k.s.h.). Podstawowym obowiązkiem wspólników jest więc wniesienie wkładów. Ponadto wspólnicy mogą być zobowiązani do współdziałania w inny sposób, ale jedynie wówczas, jeżeli umowa spółki to przewiduje. Umowa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Nie można zatem powoływać się na umowę spółki jawnej zawartą ustnie, gdyż taka umowa jest nieważna z mocy prawa. W przypadku spółki jawnej wymagana jest jedynie forma pisemna, natomiast umowa każdej innej spółki handlowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego1. Postanowienia umowy spółki jawnej można podzielić na obowiązkowe, które stanowią minimalną obowiązkową treść tej umowy, oraz postanowienia fakultatywne. Postanowienia obowiązkowe umowy spółki jawnej określa art. 25 k.s.h. Zgodnie z tym przepisem umowa spółki jawnej powinna zawierać:
● firmę i siedzibę spółki,
● określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
● przedmiot działalności spółki,
● czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
NASZA RADA
Wspólnicy zobowiązani są do precyzyjnego wskazania w umowie spółki przedmiotu wnoszonych wkładów oraz ich wartości. Wartość wkładów określona w umowie spółki jawnej nie jest weryfikowana przez odrębny od wspólników organ lub osoby trzecie. Oszacowanie wartości wkładu pozostawiono poszczególnym wspólnikom wnoszącym wkłady. Ustalenie wartości wkładów jest niezwykle istotne w toku istnienia spółki, gdyż wartość wkładu determinuje wartość udziału kapitałowego wspólnika w spółce, od którego przysługuje wspólnikowi prawo pobierania odsetek.
Obok postanowień obligatoryjnych umowa spółki jawnej może zawierać postanowienia, których zamieszczenie w umowie nie jest obowiązkowe. Postanowienia fakultatywne umowy spółki jawnej można podzielić na następujące grupy:
● postanowienia, które modyfikują treść przepisów, np. przyznanie wspólnikowi prowadzącemu sprawy spółki prawa do wynagrodzenia z tego tytułu, co stanowi modyfikację art. 46 k.s.h.,
● postanowienia, których umieszczenie w umowie spółki jawnej umożliwia zastosowanie przepisu, np. umieszczenie zapisu dotyczącego dopuszczalności przeniesienia na inną osobę ogółu praw i obowiązków wspólnika,
● postanowienia, których prawo nie reguluje.
PRZYKŁAD
Strony zawarły w umowie postanowienie o adresie spółki, ustalając, że siedzibą spółki jest Warszawa, a dokładnie lokal nr 14 przy ul. Pięknej 34 w Warszawie. Nie jest to konieczne, a nawet może spowodować spore trudności. Zamieszczenie w umowie spółki jej adresu powoduje bowiem konieczność wprowadzenia do umowy zmiany w każdym przypadku zmiany adresu spółki. Adres spółki podawany jest zawsze do rejestru sądowego przy wpisie spółki, a w przypadku zmiany adresu na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia w terminie siedmiu dni wniosku o dokonanie stosownej zmiany w rejestrze przedsiębiorców. Wymóg ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców aktualnego adresu spółki wystarczająco zabezpiecza interesy osób trzecich wchodzących w stosunki ze spółką i z tego względu podawanie adresu w umowie jest zbędne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK