| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe zasady kontroli podatkowej

Nowe zasady kontroli podatkowej

Wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców nierozerwalnie jest związane z płaceniem różnego rodzaju danin publicznoprawnych. Nic więc dziwnego, iż jest to grupa podmiotów, która jest obiektem zainteresowania organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Reguły przeprowadzania kontroli podatkowej u przedsiębiorcy w ostatnim czasie uległy istotnym zmianom. Znajomość tej materii jest bardzo istotna, ponieważ przeprowadzenie czynności kontrolnych z natury związane jest z wnikaniem w sferę majątkowych i osobistych praw kontrolowanych.

ODPOWIEDŹ

Od 1 stycznia 2009 r. można przeprowadzić czynności kontrolne także w siedzibie urzędu skarbowego, pod warunkiem uzyskania zgody kontrolowanego.

WYJAŚNIENIE

Czynności kontrolne prowadzone są w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością i w godzinach jej prowadzenia, a w przypadku skrócenia w toku kontroli czasu prowadzenia działalności - czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie (art. 285a Ordynacji podatkowej). W przypadku gdy księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego obowiązany jest zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie przez kontrolowanego bieżącej działalności.
Przepis ten stosuje się również w przypadku, gdy kontrolowany prowadzi działalność w lokalu mieszkalnym. Natomiast na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. art. 285b Ordynacji podatkowej kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanego mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych. Nie ma więc przeszkód, by Czytelnik wystąpił z taką propozycją.
Zgodnie z art. 286 § 2 Ordynacji podatkowej kontrolujący mogą zażądać wydania, na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem:
• próbek towarów;
• akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli:
- w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że są one nierzetelne, lub
- gdy podatnik nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem tej dokumentacji, a w szczególności nie udostępnia kontrolującym samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów.
Dlatego też fakt, iż Czytelnik nie ma warunków w mieszkaniu oraz w miejscu prowadzenia działalności do przeprowadzenia czynności kontrolnych jest dodatkową przesłanką do ich przeprowadzenia w siedzibie organu podatkowego.

PODSTAWA PRAWNA
• art. 285b, art. 286 § 2 pkt 2) lit. b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »