| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Na trzy miesiące można bez wypowiedzenia
 
Wypowiedzenie zmieniające nie jest wymagane, jeżeli zmiana rodzaju wykonywanej pracy ma jedynie charakter czasowy. Artykuł 42 § 4 k.p. uzależnia dopuszczalność jednostronnej zmiany przez pracodawcę warunków umowy od istnienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy i faktu powierzenia innej rodzajowo pracy, niż ta, którą określono w umowie o pracę, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Ponadto zmiana nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika i musi odpowiadać jego kwalifikacjom. Przy zachowaniu wymagań określonych w art. 42 § 4 k.p. pracownikowi szeregowemu można powierzyć czasowe pełnienie obowiązków na stanowisku kierowniczym. W przypadku gdy pracodawca powierzył pracownikowi wykonywanie - na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym - innej pracy (przy zachowaniu warunków przewidzianych treścią wskazanego przepisu) niż określona w umowie, której pracownik faktycznie nie wykonywał z uwagi na swoją chorobę, dopuszczalne jest ponowne powierzenie temu pracownikowi pracy innego rodzaju niż ta, do której był zobowiązany przy zachowaniu warunków z art. 42 § 4 k.p.
PRZYKŁAD
Pracownica została na 3 miesiące przeniesiona do innej pracy. Jej zdaniem nowa praca nie odpowiada jej kwalifikacjom. Tuż przed podjęciem nowej pracy zachorowała na prawie 2 miesiące (pobierała już zasiłek z ZUS). W takiej sytuacji przeniesienie jest możliwe co do terminu, natomiast nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko nieodpowiadające kwalifikacjom.
Warto wskazać, że pracodawca użytkownik nie może stosować do pracownika tymczasowego art. 42 § 4 k.p. ani też powierzać mu wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu. Warto też wskazać, że art. 42 § 4 k.p. mówi o przeniesieniu do innej pracy na 3 miesiące w ciągu roku kalendarzowego - jeśli ten okres przypada pod koniec roku, to możliwe jest wydłużenie łącznego okresu delegacji - w ekstremalnych wypadkach może to być nawet 6 miesięcy, a powierzenie może być dokonane nawet w formie ustnej. Jak wskazał SN w wyroku z 13 marca 1979 r. (sygn. akt I PRN 18/79, niepublikowany): powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami zakładu pracy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenia wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.), nie wymaga zachowania formy pisemnej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK