Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?

Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
rekrutacja pracownika / Fotolia
”Jakie cechy powinien wg Pana/Pani posiadać idealny szef?” – na podstawie lektury dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak poprawnie odpowiedzieć na jedno z chyba najbardziej podchwytliwych pytań rekrutacyjnych, jakie możecie usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rekruterzy zazwyczaj zadają w/w pytanie z zamiarem poznania kandydatów w takich obszarach jak ich system wartości, preferowane cechy osobowe przełożonego i współpracowników oraz styl pracy. 

Warto mieć na uwadze, że charakteryzując swojego wymarzonego szefa, między wierszami opowiadacie rekruterowi także o sobie. Dzięki temu łatwiej mu jest określić, czy Wasza osobowość pasuje do zespołu i stylu zarządzania, jaki panuje w firmie. Pamiętajcie, że w pracy liczą się nie tylko Wasze kwalifikacje, ale też charakter, postawy i wartości. W pracy nieustannie będziecie wchodzili w interakcje ze współpracownikami i przełożonym - a zatem to, jaki typ pracy i zarządzania preferujecie, jakimi ludźmi w ujęciu holistycznym jesteście, będzie miało nie mały wpływ na przebieg całego procesu rekrutacji.

I dobrze! 

Załóżmy, że chcielibyście mieć szefa, który nie wtrąca się w to, w jaki sposób realizujecie swoje obowiązki… Dla rekrutera oznaczać to może na przykład, że wykazujecie dużą samodzielność w działaniu i preferujecie autonomiczny sposób podejmowania decyzji, czyli lepiej sprawdzicie się na stanowiskach samodzielnych. A co za tym idzie może okazać się, że totalnie nie odnajdziecie się w środowisku, w którym dominuje tzw. mikrozarządzanie a szef nie daje podwładnym żadnej swobody, nawet w banalnych sytuacjach. Co w konsekwencji będzie miało wpływ nie tylko na Waszą wydajność w pracy, ale również Wasze samopoczucie (a raczej rosnące niezadowolenie i frustrację) oraz relacje z przełożonym. Może więc dojść do takiej sytuacji, że Wasze wzajemne relacje będą nasycone obustronnym negatywnym nastawieniem a jak wiadomo w szerszej pespektywie nie prowadzi to do niczego dobrego. 

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

A może wolicie szefa, który będzie dla Was partnerem i oparciem? To również cenna wskazówka dla rekrutera. Oznaczać to może, że lepiej sprawdzicie się w wykonywaniu zadań posiadających z góry opracowany scenariusz ich realizacji. Że wolicie, alby odpowiedzialność za pewne decyzje spadała na innych (np. na przełożonego), podczas gdy Wy spokojnie zajmować się będziecie wykonywaniem swoich obowiązków zgodnie z narzuconym schematem. Ten typ pracownika (w przeciwieństwie do poprzednio omawianego) może świetnie dopasować się do zespołu zarządzanego twardą kontrolującą, ale też udzielającą wsparcia ręką.

Tak czy inaczej, pamiętajcie, aby odpowiadając na to pytanie, mówić o swoich prawdziwych preferencjach, dzięki temu zyskacie więcej punktów a Wasze szanse na zdobycie pracy, w której będziecie czuli się dobrze, również wzrosną.  

Uwaga:

Nie raz zdarzyło mi się usłyszeć od kandydatów, że chcieliby, aby nowy szef, nie był taki jak ich były czy obecny przełożony. Poproszeni o rozwinięcie tematu, często sami zupełnie bezmyślnie strzelali sobie w kolano, mówiąc o negatywnych cechach swoich kierowników. Radzę unikać takich wpadek. Niestety osobie rekrutującej ciężko później pozbyć się wrażenia, że dany kandydat za jakiś czas będzie tak samo źle wypowiadał się na temat kierownictwa firmy, w której właśnie ubiega się o pracę.

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji


Ciekawostka:

Czy wiecie, że wg amsterdamskich badań, jakie były publikowane w "Psychological Science" idealny szef powinien dopasować się do osobowości pracowników? Wychodzi na to, że niekoniecznie powinien on być życzliwy i ugodowy, część respondentów wolała lidera z charakterem, takiego z pazurem. 

Na czym polegało w/w badanie? Otóż, w ramach eksperymentu utworzono dwie czteroosobowe grupy. Grupa A – składała się z osób charakteryzujących się życzliwym i przyjaznym nastawieniem a grupa B – składała się z ludzi buntowniczych, o niskim stopniu ugodowości. Członkowie grupy A w sposób bardzo pozytywny reagowali na szefa życzliwego, czyli podobnego do nich samych. Grupa B przeciwnie, wolała gniewnego lidera. Wynik eksperymentu był pewnym zaskoczeniem dla naukowców, którzy przekonani byli, że idealnym przełożonym (szefem na wagę złota) jest dla pracowników osobowość przyjazna i ugodowa.

Cóż... Wychodzi na to, że idealny szef powinien być zarówno świetnym obserwatorem, psychologiem, jak i strategiem; ponadto powinien posiadać otwartą osobowość i umiejętność znalezienia płaszczyzny porozumienia nawet ze skrajnie odmiennymi charakterami (Źródło inf. nt. eksperymentu: naukawpolsce.pap.pl).

Zobacz: Referencje – dodatek czy podstawa?

Jakie zatem cechy powinien mieć idealny szef?

Ugodowy? Łagodny? Wyrozumiały? A może konkretny, stanowczy, wymagający? Zastanówcie się przez chwilę, z jakimi osobami najlepiej układa się Wam współpraca. Porównajcie to ze swoim dotychczasowym doświadczeniem i - voilà - już macie gotową odpowiedź na to pytanie.

Niżej kilka sugestii dotyczących tego, co można (co warto) uwzględnić w odpowiedzi na to pytanie:

  • Idealny szef powinien szanować wszystkich swoich podwładnych i pracowników firmy niezależnie od rangi stanowiska i funkcji, jaką pełnią w firmie. 
  • Dobry szef to taki, który umiejętnie wykorzystuje swoją pozycję i uprawnienia a władza nie służy mu jedynie do straszenia i narzucania swojego zdania.
  • Dobry szef zna się na swojej pracy i na pracy wykonywanej przez swoich podwładnych, dzięki czemu może dać im kredyt zaufania i niezbędną do realizacji zadań swobodę. A poza tym, mając pojęcie o tym, czym zajmują się jego podwładni, będzie potrafił dokonać rzetelnej oceny ich pracy.
  • Szef powinien być wzorem dla pracowników - punktualność, świetna organizacja pracy, sprawiedliwość, etc.
  • Dobry szef to taki, który potrafi dostrzec we mnie potencjał, i tak mną pokierować, by wykorzystać wszystkie moje mocne strony i jednocześnie udoskonalić słabe.
  • Dobry szef to taki, od którego potrafię się uczyć i przy którym mogę się rozwijać, niezależnie od tego, czy jest miły, troskliwy i pyta jak się dzisiaj czuję, ja i moja rodzina.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam właściwie przygotować się do odpowiedzi na pytanie dotyczące Waszych oczekiwań względem idealnego szefa…

Powodzenia!

Zobacz: 30 sekund na zachętę - rekrutacja

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...