REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie wylewki samopoziomującej w garażu. Poradnik

 CEKOL
Producent chemii budowlanej.

REKLAMA

Jak wykonać posadzkę z wylewki samopoziomującej w garażu? Jeśli posadzka w garażu wymaga remontu - wylewka samopoziomująca będzie najlepszym rozwiązaniem. Posadzkę możemy też wykończyć płytkami ceramicznymi, ale będzie to droższe rozwiązanie, wylewka - jest tańsza. Jak krok o kroku poprawnie wykonać wylewkę w garażu - radzi ekspert firmy CEKOL.

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie:  Planuję dokończyć remont garażu. Ociepliłem już ściany, wstawiłem nową bramę, pozostało mi tylko wymienić podłoże. Chciałbym ułożyć płytki ceramiczne, gdyż moje stare betonowe podłoże nie wygląda już estetycznie. Nie wiem, czy nie wymaga to jakiś szczególnych przedsięwzięć? Słyszałem, że trzeba wypoziomować powierzchnię. Jak to zrobić?

Garaż często jest miejscem okazjonalnie sprzątanym, narażonym na wilgoć, w zimie na mróz, dlatego ważne jest, by posadzka w takim miejscu była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, toteż może Pan po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową. Zacznijmy jednak od początku: jeśli chce Pan położyć płytki niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać. Wyrównanie podłogi nie jest trudne, jeśli użyjemy wylewki samopoziomującej takiej, jak np. cementowa wylewka samoniwelująca. Zaprawa ta jest trwała, a ponadto przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur. To bardzo ważne, jeśli dokonuje Pan remontu w garażu, a więc w miejscu nie zawsze wystarczająco ogrzewanym. Przygotowaną mieszankę wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia itd. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem.

Zobacz też: Czym załatać dziury w ścianie?

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją, ułatwi to rozpływanie wylewki i wyrówna chłonność podłoża. Następnie przygotowujemy samopoziomująca wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody odmierzając proporcje wg przepisu zamieszczonego na opakowaniu. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy, a następnie wylewamy przygotowaną mieszankę na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię. Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy; musimy tylko pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm. Przed wylaniem kolejnej warstwy podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń - częstych w garażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Układanie tradycyjnej, cementowej posadzki

Teraz przejdźmy do drugiego wariantu, czyli ułożenia w garażu tradycyjnej cementowej posadzki. To rozwiązanie jest mniej czasochłonne, a także mniej kosztowne. Jeśli stara posadzka nie wymaga gruntownej renowacji, to nową warstwę cementu możemy położyć bezpośredniej na starej.

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże. Następnie podłoże należy zwilżyć wodą albo zastosować wspomnianą już emulsję gruntującą. Zaprawę wsypujemy do zimnej wody (w proporcji jaką zaleca producent). Mieszamy w betoniarce lub mieszadle kubełkowym. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie, należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Wybór posadzki do garażu należy do Pana. W obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń - wówczas mamy gwarancję, że nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA