REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?

arch. wnętrz Kinga Śliwa
Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków. Fot. Fotolia
Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i w architekturze budynków. Jednak wydaje się, że zastosowanie kamienia we wnętrzu jest nadal mało popularne.

Obojętność kamienia na niszczące działanie wielu czynników, doskonała harmonia, jaką tworzy w zestawieniu z drewnem, szkłem, metalem i innymi materiałami sprawia, że cieszy się on od najdawniejszych czasów niesłabnącą popularnością wśród projektantów i inwestorów.

REKLAMA

Wybór rodzaju kamienia bywa niekiedy trudny. Przede wszystkim należy dostosować jego właściwości do wymagań miejsca, w którym będzie zastosowany. Posadzki, okładziny elewacyjne, stopnie schodów zewnętrznych, elementy dekoracyjne w ogrodach, stawiają inne wymogi niż wewnętrzne okładziny ścienne, płyty podłogowe, parapety, blaty i detale dekoracyjne wnętrz.

Granit

Odpornością na ścieranie, ściskanie, działanie substancji żrących charakteryzuje się granit. Kamień ten jest również mało nasiąkliwy i twardy - w związku z tym poleca się jego stosowanie przy realizacji wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Na zewnątrz granit stosowany jest najczęściej w formie płyt elewacyjnych oraz na nawierzchnie ciągów komunikacyjnych pieszych (posadzki peronów, podłogi w pasażach podziemnych, schody, chodniki).

Zobacz także: Jak wykończyć ściany przy użyciu kamienia?

Marmur

Wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe łączy w sobie marmur – kamień delikatniejszy i mniej odporny od granitu. Ogromna różnorodność pod względem kolorów i struktur, daje projektantom nieograniczone możliwości realizowania swoich inspiracji. Marmur, jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach mieszkalnych, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Szczególnie szerokie zastosowanie znajduje w łazienkach i pokojach kąpielowych, a także jako okładzina podłogowa we wnętrzach gdzie inne materiały narażone są na szybkie zniszczenie. Okazuje się, że naturalny kamień na podłodze, z powodzeniem wygrywa konkurencję z gresem i płytkami ceramicznymi, w pomieszczeniach, takich jak przedpokój, kuchnia, salon z kominkiem. Granitów i marmurów chętnie używa się jako parapety okienne lub jako okładzina schodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojedyncze oszlifowane elementy świetnie spełniają rolę blatów kuchennych lub jako obudowa umywalki w łazience. Wśród detali architektonicznych wnętrza niezwykle urokliwe są kamienne obudowy kominków, zarówno stylizowane, jak i proste w formie, nowoczesne.

Zobacz także: Jak wykorzystać kamień w aranżacji wnętrz?

Granit i marmur bywają niezastąpione jako okładzina schodów. Szczególnie dobrze prezentują się zaprojektowane w ten sposób schody kręte, ażurowe. Stosując kamień polerowany na schodach należy pamiętać o zabezpieczeniu antypoślizgowym na brzegach stopni. Projektując elementy z kamienia można wykorzystać, poza gładką oszlifowaną powierzchnią, fragmenty łamane, obrabiane strumieniem wody (piaskowane), satynowane, matowe.

Marmur bolechowicki

Podobne właściwości do marmurów posiadają mocno związane wapienie z okolicy Kielc, potocznie nazywane marmurem bolechowickim i marmurem morawica. Wapienie te nadają się do szlifowania i polerowania. Występują w ciepłej gamie kolorystycznej, od jasnych beżów do brązów. W zależności od złoża mogą mieć bogaty rysunek struktur mineralnych lub występować w czystym jednolitym kolorze.

Piaskowiec

REKLAMA

Inne oddziaływanie mają okładziny ścienne, oraz elementy dekoracyjne wykonane z piaskowca. Jest on skałą należącą do rodziny skał okruchowych, powstałą w wyniku diagenezy piasku. Spotyka się je w zróżnicowanej strukturze i gamie kolorystycznej. Niezwykle oryginalne efekty mogą tworzyć ziarna różnej grubości, wzbogacone żyłami i wstawkami, zmieniającymi odcień skały. Kamień ten dobrze sprawdza się jako materiał na kolumny, portale drzwiowe, balustrady kamienne, obudowy kominków, rzadziej jest stosowany na podłodze.

Efekty wizualne, które można uzyskać korzystając z kamiennych skarbów natury, nie ograniczają się tylko do układów kolorystycznych czy komponowania lśniącej i matowej powierzchni. Wykorzystując łamany nieobrobiony kamień, nawet w dużych blokach można traktować go jako oryginalną rzeźbę we wnętrzu lub w ogrodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA