reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Bawniki do drewna: malowanie płyt, podłóg i drzwi – krok po kroku

Bawniki do drewna: malowanie płyt, podłóg i drzwi – krok po kroku

Barwniki do drewna to świetny pomysł dla tych z nas, którzy posiadają w swoim domu sporo elementów drewnianych i chcą zmienić ich wygląd. Barwniki możemy zastosować na płaskich drewnianych płytach, na podłogach, na drzwiach i innych, drobniejszych elementach. Jak prawidłowo pokryć elementy drewniane barwnikami do drewna?

Barwniki do drewna sprawdzą się na wszystkich powierzchniach drewnianych – od podłogi przez drzwi aż do drobnych elementów wykończenia wnętrz. Takie substancje pozwalają na łatwą i szybką zmianę kolorystyki przestrzeni w domu. W zależności od tego, co chcemy pokryć barwnikiem, powinniśmy zastosować różne metody jego nanoszenia.

Pokrywanie barwnikiem płaskich płyt

Pokrywanie barwnikiem płaskich płyt drewnianych wymaga – w miarę możliwości – ustawienia ich w pozycji poziomej, najlepiej na stojaku lub kilku drewnianych klockach. Żeby ułatwić sobie pracę warto przelać barwnik do płaskiego pojemnika, dzięki temu wygodniej nam będzie nabierać go na pędzel. Pamiętajmy, że barwniki należ rozprowadzać wzdłuż linii słojów, wówczas naturalny układ drewna zostanie efektownie podkreślony. Ważne także aby aplikować barwnik dość szybko i równomiernie. Jeśli po pomalowaniu powierzchni po raz pierwszy zauważymy miejsca mocniej lub słabiej pokryte, nie powinniśmy się tym przejmować – przy drugiej aplikacji najprawdopodobniej się to wyrówna. Często zdarza się tak, że po wyschnięciu pierwszej warstwy na drewnie widoczny jest sypki osad, gdy go zauważymy, pamiętajmy o wytarciu całej powierzchni suchą, szorstką szmatką przed przystąpieniem do nakładania kolejnej warstwy barwnika. Jeśli po dwóch aplikacjach będziemy zadowoleni z efektu, zostawmy drewno do wyschnięcia na całą noc. Dopiero następnego dnia należy pokryć płyty bezbarwną powłoką wykończeniową.

Pokrywanie barwnikiem podłogi

Ze względu na to, że powierzchnia podłogi jest dużo większa niż powierzchnia płyty, powinniśmy nakładać barwnik z pomocą kogoś bliskiego. Wówczas podłoga wyschnie dość równomiernie. Istotne aby pokrywanie danej powierzchni kończyć na styku kolejnych elementów i nie malować więcej niż dwa, trzy na raz. Jeśli wykorzystamy właśnie taki sposób, uda nam się uniknąć śladów po kolejnych aplikacjach. Dodatkowo możemy również rozcierać miękką szmatką miejsca łączące poszczególne z nich.

Pokrywanie barwnikiem drzwi

W przypadku pokrywania barwnikiem drzwi, postępujemy tak, jak z płytą – układamy je na płasko i malujemy najpierw jedną, później drugą stronę. Szczególnie uważajmy przy pokrywaniu barwnikiem krawędzi – najlepiej wykorzystać do tego celu szmatkę i nią wklepywać barwnik. W ten sposób nie dojdzie do ściekania substancji i tym samym zniszczenia drugiej strony drzwi. Gdy malujemy drzwi płycinowe pamiętajmy o odpowiedniej kolejności. Najpierw płyciny, później pół środkowego ramiaka pionowego (element pomiędzy płycinami), następnie dolna listwa poprzeczna, połowa powierzchni ramiaków pionowych, reszta ramiaków środkowego i bocznych, środkowa listwa poprzeczna i druga połowa drzwi pokrywana w takiej samej kolejności.

Zobacz także: Zmiana koloru drewna: barwniki do drewna

Zobacz także: Sposoby wykańczania powierzchni drewnianych

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama