reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak odpowiednio przygotować tapetę przed tapetowaniem?

Jak odpowiednio przygotować tapetę przed tapetowaniem?

Tapetowanie nie jest już trudne, kiedy już mamy odpowiednio przygotowane ściany i dobrane materiały. Trzeba jeszcze przygotować tapetę. Radzimy jak szybko i odpowiednio przygotować tapetę oraz w jaki sposób nanosić klej.

Zanim zaczniemy tapetować, należy jeszcze odpowiednio przygotować tapetę. Najpierw przygotowujemy pierwszy bryt tapetowy. Mierzymy wysokość ściany bez listwy podłogowej i przenosimy dane na rozwiniętą rolkę tapety. Musimy pamiętać o tym, żeby dodać 5–10 centymetrów. Pierwszy bryt odcinamy nożyczkami. Przed przycięciem tapety winylowej lub flizelinowej musimy upewnić się, że rolki nie są zniszczone oraz że posiadają ten sam numer i serię produkcyjną. Jest to o tyle ważne, że tapety z różnych serii mogą mieć nieznacznie odmienny odcień. Takie rolki można kłaść w mniej widocznych powierzchniach (np. pod oknem lub za szafą).

Zobacz także:  Jak wykończyć ściany przy użyciu kamienia?

Cięcie tapet i smarowanie klejem należy wykonywać na specjalnym stole do tapetowania. Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie ułatwi pracę.

Kolejne bryty muszą być do siebie odpowiednio dopasowane. Gdy na tapecie jest nieregularny wzór, należy przyciąć kolejne bryty przed rozpoczęciem klejenia. Każdy kolejny bryt powinien zostać przymierzony do pierwszego. W przypadku tapet z tzw. raportem (czyli regularnym, powtarzalnym wzorem) należy ciąć bryty kolejno w miarę tapetowania. Dzięki temu unikniemy błędów. Przy takich tapetach warto kupić większą ilość rolek, aby mieć pewność, że uda się nam dopasować wzór.

Zobacz także: Piaskowe dekoracje – czyli jak zachować lato w aranżacji wnętrza

Tapetowanie należy rozpocząć z jednej strony okna i przyklejać kolejne bryty wokół pokoju. Najlepiej zacząć od lewej strony okna.

Następnie układamy przycięty bryt na stole, koniecznie wzorem do dołu. Teraz będziemy nanosić klej. Aby otrzymać prawidłową konsystencję kleju należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Klej rozprowadzamy na połowie brytu pędzlem ławkowcem. W zależności od grubości tapety, smarujemy cieńszą lub grubszą warstwą kleju. Im cieńsza tapeta, tym cieńsza warstwa kleju.

Klej nakładamy od środka brytu w stronę jego brzegów.

Po naniesieniu kleju posmarowaną część brytu należy złożyć do środka. Pamiętajmy, że nie wolno dociskać złożonej części tapety. Następnie w ten sam sposób smarujemy klejem drugą połowę tapety i również składamy do środka. Posmarowaną tapetę zostawiamy na 5–10 minut, by nasiąkła klejem. Czas od grubości tapety. Tapety papierowe potrzebują mniej czasu, by dobrze nasiąknąć (ok. 3–6 minut). Natomiast tapety winylowe potrzebują 5–10 minut.

Zobacz także: Tynki dekoracyjne

Pamiętajmy o tym, by przed tapetowaniem zaznaczyć na ścianie linię pionu w odległości ok. pięćdziesięciu centymetrów od linii okna.

Kiedy tapetę mamy już przygotowaną możemy przystąpić do tapetowania.

Zobacz także: Drabina – jak umiejętnie z niej korzystać?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Żółta tapeta
Żółta tapeta

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Polus

kierownik zespołu ds. kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama