reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Farby i środki do gruntowania – vademecum

Farby i środki do gruntowania – vademecum

Preparaty gruntujące – na rynku znajdziemy ich różne rodzaje. Przed przystąpieniem do remontu należy zastanowić się jakie farby będą nam potrzebne. Innej farby użyjemy do malowania drewna a innej do metalu. Sprawdź, jakiej farby będziesz potrzebował.

Stabilizująca farba do gruntowania

Stabilizująca farbę do gruntowania możemy stosować na cegłę, kamień, beton, gips, płytę gipsową i na różne rodzaje farb. Zadaniem farby gruntującej jest wiązanie sypkiego podłoża. Z reguły stabilizująca farba do gruntowania ma formę przejrzystego lub białego płynu. Schnie około 3 godzin, zaś litr preparatu wystarcza na pomalowanie ok. 6 m2 powierzchni.

Farba do gruntowania drewna

Farba do gruntowania drewna to różowa lub biała farba rozpuszczalnikowa zapobiegająca wsiąkaniu kolejnych warstw farby. Farbą do gruntowania drewna możemy malować drewno, ale także do płyty wiórowe, pilśniowe i sklejki. Jednym litrem preparatu możemy pomalować ok. 12 m2 powierzchni.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje farb?

Farba akrylowa do gruntowania drewna

W niektórych przypadkach farbę akrylową możemy stosować jako podkład. Farbę akrylową zalicza się do farb szybkoschnących. Nadaje się ona do takich samych powierzchni jak zwykła farba do gruntowania drewna. Farba akrylowa do gruntowania drewna schnie bardzo krótko – mniej więcej pół godziny.

Farba aluminiowa do gruntowania drewna

Farbę aluminiową do drewna możemy używać do drewna: twardego – jeśli mamy do czynienia z tłustą powierzchnią oraz do drewna miękkiego – jeśli mamy do czynienia z powierzchnią żywiczną. Farba aluminiowa do drewna jest bardzo wydajna – jednym litrem tej farby można pomalować ok. 13 m2.

Uniwersalna farba do gruntowania

Uniwersalną farbę do gruntowania stosuje się do pokrywania nierównych powierzchni – od cegły po sklejkę. Niektóre z farb zaliczanych do tej grupy mogą być nakładane np. na gips, metal czy drewno. 1 l preparatu wystarcza na ok. 10 m2 , a czas schnięcia wynosi 4–6 godzin.

Zobacz także: Jak wybierać farby i tapety?

Farby do gruntowania metalu

Farby do gruntowania metalu są bazą dla farby i chronią metal przed korozją. Możemy do nich zaliczyć farbę cynkowo-fosforową, szybkoschnącą i przeciwrdzewną farbę do gruntowania. Farby do metalu świetnie nadają się do malowania metali żelaznych, galwanizowanych oraz aluminium.

Ługoodporna farba do gruntowania

Ługoodporną farbę do gruntowania stosuje się na powierzchniach, które mają być odporne na działanie alkaliów – poczynając od cegły i kamienia, a kończąc na sklejce. Czas schnięcia farby ługoodpornej jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 4 godziny. 1 l farby ługoodpornej wystarczy na 10 m2.

Emulsja aluminiowa do gruntowania na bazie spirytusu

Emulsja aluminiowa do gruntowania na bazie spirytusu świetnie nadaje się do materiałów, które mogą przeciekać przez kolejne warstwy farby. Farba aluminiowa schnie najkrócej ze wszystkich, bo tylko 25 minut. Jest też najmniej wydajna – 1 l wystarczy do pomalowania  tylko 4 m2.

Emulsja do pokrywania plam

Emulsja do pokrywania plam maskuje plamy z nikotyny i długopisów. Można ją stosować na gips oraz płytę gipsową. 1 litrem farby do pokrywania farb można pomalować aż 18 m2 powierzchni.

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na rynku znajdziemy wiele preparatów gruntujących, poczynając od farb do gruntowania drewna, kończąc na emulsji do pokrywania plam.
Na rynku znajdziemy wiele preparatów gruntujących, poczynając od farb do gruntowania drewna, kończąc na emulsji do pokrywania plam.

Przed przystąpieniem do remontu zastanówmy się, które z farb będą nam potrzebne.
Przed przystąpieniem do remontu zastanówmy się, które z farb będą nam potrzebne.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama