reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak wybrać i przygotować właściwy podkład pod panele?

Jak wybrać i przygotować właściwy podkład pod panele?

O wyglądzie i trwałości paneli na podłodze decyduje nie tylko ich jakość lub montaż. Pod panele trzeba przygotować przede wszystkim właściwy podkład.

Podkład pod panele nie tylko wyrównuje podłoże, ale także tłumi dźwięki powstające w trakcie użytkowania. Podkład stanowi również dodatkową izolację termiczną. Jako podkład można wybrać panele z włókien drewnianych, korek lub piankę. Nadaje się także karton falisty, który jest najtańszym rozwiązaniem, ale niestety najmniej trwałym, więc lepiej go unikać. Wybór określonego materiału na podłogę wiąże się nie tylko z jego ceną, ale również z nakładem pracy. Robocizna jest coraz droższa, a niestety nie zawsze mamy możliwość i predyspozycję, aby wykonać prace samemu. W każdym wypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podkładu z włókien drewnianych. Jest on dostępny w postaci prostokątnych paneli, które układa się mijankowo. Podkład produkowany z drewna sosnowego poprzez spilśnienie jego włókien wytłumi nie tylko odgłosy chodzenia i zredukuje skrzypienie podłogę, ale poprawi tez nierówności podłoża w zakresie do 3 mm.

Zobacz także: Jak układać wykładzinę elastyczną?

Płyty podkładu należy układać mijankowo. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której linia krawędzi deski pokryje się z linią styku płyt, ponieważ może to spowodować uginanie się podłogi, a w efekcie jej wypaczanie.

Podkład pod panele włókien drewnianych układa się sprawnie i w nieskomplikowany sposób. Płyty są lekkie, a ich wymiary nie stanowią problemu przy ich noszeniu. Najpierw, na betonowej wylewce, układana jest izolacja przeciwwilgociowa z folii budowlanej. Najlepiej, żeby taka folia była w jednym kawałku. Dobrze położona izolacja nie pozwoli, aby podkład pod panele nasiąkał wilgocią od spodu, co mogłoby spowodować powyginanie paneli, które niestety są mało odporne na wilgoć. Podkład rozkłada się na tej folii, rozpoczynając od narożnika. Podkład rozkłada się poprzecznie w stosunku do kierunku układanej później deski. Po ułożeniu płyt uzyskuje się wyrównaną powierzchnię, która pozwala na bezproblemowe położenie deski. 

Zobacz także:  Jak zamontować podłogę w systemie pływającym?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podkład pod panele nie tylko wyrównuje podłoże, ale także tłumi dźwięki powstające w trakcie użytkowania. Podkład stanowi również dodatkową izolację termiczną. Fot. Fotolia
Podkład pod panele nie tylko wyrównuje podłoże, ale także tłumi dźwięki powstające w trakcie użytkowania. Podkład stanowi również dodatkową izolację termiczną. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama