| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Czym jest tynk japoński?

Czym jest tynk japoński?

Tynk japoński to specyficzny rodzaj tapety określany inaczej tapetą płynną lub natryskową. To produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Wykończenie ścian tego typu metodą nada im efektownego wyglądu.

Tynk japoński składa się wyłącznie z naturalnych składników takich jak: jedwab, bawełna, włókna celulozowe lub mineralne, minerały, błyszczyki, brokaty i miki. Tynki japońskie można kupić jako suche mieszanki w zestawie z klejem, które rozcieńczamy z wodą i pigmentem nadającym kolor. Można je nałożyć na wszystkie rodzaje powierzchni. Niwelują nierówności, dodatkowo wyciszają hałas i mają właściwości termoizolacyjne.

Powierzchnia, na którą nakładamy tynk, powinna być dokładnie wysuszona i oczyszczona. Tynk japoński kładziemy w różnych proporcjach w zależności od rodzaju podłoża. W przypadku powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych należy użyć jednej warstwy nierozcieńczonego środka gruntującego. Z kolei do pokrycia podłoża o strukturze wapienno-piaskowej należy rozrobić preparat gruntujący z wodą w stosunku 1:1.

Zobacz także:  Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Po pokryciu podłoża pierwszą warstwą należy odczekać 24 godziny, aż powierzchnia będzie sucha.

Powierzchnie ze stali, które łatwo pokrywają się rdzą, trzeba wcześniej pomalować farbą antykorozyjną.

Tynk japoński najlepiej nakładać cienkimi warstwami (do 2 cm). Temperatura w pomieszczeniu powinna być wyższa niż 5°C. Odpowiednim przyrządem do pokrywania powierzchni tynkiem japońskim jest paca lub specjalny pistolet.

Nałożona warstwa preparatu schnie do dwóch dni, w zależności od typu powierzchni i warunków pomieszczenia. Typowe opakowanie tynku japońskiego pokryje 3–4 m2 podłoża.

Zobacz także: Jak samodzielnie tapetować ściany?

Tynk możemy nałożyć sami, ponieważ jest to prosty zabieg. Warto jednak zastanowić się nad pomocą specjalistycznej firmy, która zrobi to profesjonalnie i szybko, co w rezultacie może nas mniej kosztować.

Aby do świeżo pomalowanego pomieszczenia nie dostała się wilgoć, tynk japoński powinniśmy pokryć bezbarwnym lakierem. Pomieszczenia, które są suche i odporne na wilgoć pozostawmy bez lakieru.

Jeśli już pokryliśmy ściany lakierem ochronnym, powinniśmy zadbać o odpowiednią konserwację pomieszczenia – ściany można czyścić zwykłą, wilgotną szmatką. Z kolei suche tynki najlepiej oczyszczać odkurzaczem lub miękką szczotką.

Zaletą tynku japońskiego jest fakt, że można go używać wielokrotnie. Polega to na tym, że zabrudzony tynk po zmoczeniu ściąga się ze ściany, czyści i ponownie nakłada.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tynki japońskie można kupić jako suche mieszanki w zestawie z klejem, które rozcieńczamy z wodą i pigmentem nadającym kolor. Fot. Fotolia
Tynki japońskie można kupić jako suche mieszanki w zestawie z klejem, które rozcieńczamy z wodą i pigmentem nadającym kolor. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »