reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Mozaika daje nam możliwość projektowania efektownych kompozycji, co sprawia, że nadal cieszy się dużą popularnością. Powinniśmy jednak pamiętać, że ułożenie ciekawej mozaiki wymaga doświadczenia i precyzji.

Zobacz także: Jak zaaranżować mozaikę w łazience?

Precyzja wykonania

Projektując okładzinę z mozaiki, warto przyjąć wymiary, które są wielokrotnością pojedynczych elementów. Unika się w ten sposób trudnego i pracochłonnego docinania. Jest to zadanie niełatwe, pracochłonne i, w konsekwencji, drogie. Cięcia proste wykonuje się maszynkami ręcznymi, ale tylko niektóre są do tego przystosowane i zazwyczaj pochodzą z górnej półki cenowej. Cięcia ukośne (fazowanie do łączeń w narożach) wykonuje się w zasadzie tylko przy użyciu ręcznej szlifierki kątowej, każdą kostkę mozaiki osobno.
Po ułożeniu mozaiki na zaprawie klejowej, skorygowaniu szerokości spoin w klastrach i pomiędzy nimi, delikatnie dociskamy całość przy pomocy styropianowej packi, fugownicy lub innego narzędzia. Trzeba to robić z dużym wyczuciem. Każdy gwałtowny ruch może spowodować „rozjechanie się” fug.

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Nowatorskie rozwiązania

Fugowanie można rozpocząć co najmniej 24 godziny po zakończeniu przyklejania mozaiki. Doskonale nadają się do tego celu fugi epoksydowe, które są odporniejsze m.in. na zabrudzenia, promieniowanie UV, przebarwienia, wykwity, a także na ataki grzybów i glonów. Fuga epoksydowa jest wodoszczelna, dlatego poleca się ją szczególnie do przyklejania mozaiki w miejscach mokrych, w łazienkach, basenach. Ponadto, ma zwiększoną odporność na wycieranie, zabrudzenia, działanie olejów i detergentów. Można również wykorzystać ozdobne fugi cementowe, co sprawia, że okładzina wygląda interesująco. Odpowiednio dobrane fugi wypełniają spoiny między płytkami o nieregularnych kształtach, a krótki czas wiązania sprawia, że czyszczenie okładziny można rozpocząć już po trzech godzinach od fugowania.

Jakich proporcji potrzebujemy?

Przy spoinowaniu mozaiki zużywa się kilkakrotnie więcej zaprawy niż przy innych pracach. Zazwyczaj jest to ok. 2–3 kg na 1 m². Poniższy wzór pomoże nam precyzyjnie obliczyć ilość zaprawy w „proszku”, potrzebnej do zafugowania 1 m² okładziny z płytek:

A + B
----------- x C x D x 1,5 = [kg/ m²]
A x B

Gdzie: A to długość płytki [mm], B – szerokość płytki [mm], C – grubość płytki (głębokość szczeliny fugi) [mm], a D – szerokość szczeliny fugi [mm]

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ułożenie ciekawej mozaiki wymaga doświadczenia i precyzji.
Ułożenie ciekawej mozaiki wymaga doświadczenia i precyzji.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama