reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jaki materiał wybrać do wykończenia tarasu?

Jaki materiał wybrać do wykończenia tarasu?

Do wykańczania tarasów możemy wybrać różne materiały: drewno, kamień, płytki ceramiczne, kostkę brukową lub materiały kompozytowe. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami oraz wyglądem, ma także inne wymagania eksploatacyjne.

Przydomowy taras, niejednokrotnie jest przedłużeniem salonu. Często pełni rolę reprezentacyjną oraz wypoczynkową, dlatego też do jego budowy warto dobrać odpowiednie materiały wykończeniowe, bo to właśnie one stworzą nam odpowiedni klimat tego miejsca.

Tarasy drewniane są wytrzymałe. W celu zapewniania im dłuższej żywotności, zaleca się je impregnować i zabezpieczać przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, aczkolwiek nawet bez tej ochrony są w stanie służyć nam dość długo. Niemniej jednak, nie zabezpieczone drewno szybko traci swój kolor i ciemnieje. Do wyboru mamy drewno: sosnowe, modrzew, akację oraz różne rodzaje drewna egzotycznego jak: Bangkirai, Massaranduba, Garapa czy Tigerwood. 

Przy tarasach wykonywanych z płytek ceramicznych, trzeba zwrócić szczególna uwagę na to, aby używane płytki były mrozoodporne i miały chropowatą powierzchnię. Gładkie, niebezpieczne płytki, będą bardzo śliskie w kontakcie z wodą czy śniegiem.

Pięknie się prezentuje taras wyłożony kamieniami, lecz przy wyborze odpowiedniego surowca należy zwrócić uwagę na jego twardość. Zbyt miękki materiał jest bardziej nasiąkliwy, a co za tym idzie szybciej ulega zniszczeniu i zmienia swoją barwę.

W zależności na jaki rodzaj materiału wykończeniowego tarasu się zdecydujemy, musimy wziąść pod uwagę konstrukcję, która będzie się różnić w zależności od wybranego materiału. 

Pod taras z kostki brukowej, z płyt chodnikowych lub elementów prefabrykowanych nie potrzebujemy żadnej specjalnej konstrukcji. Wystarczy kilkucentymetrowa podbudowa ze żwiru.

Taras drewniany wymaga konstrukcji z betonowych słupków podtrzymujących legary drewniane.

Taras z płytek ceramicznych wymaga podłoża betonowego z wyprofilowanym spadkiem.

Decydując się na taras wykończony płytkami ceramicznymi, bardzo istotne jest wykonanie prawidłowego jego odwodnienia, aby woda nie przedostawała się przez spoiny i nie dostawała się do podłoża tarasu. Równie ważne jest wypełnienie klejem całej powierzchni płytki, aby nie powstawały szczeliny. Efektem źle odwodnionego i wykonanego tarasu są odklejające się i pękające płytki.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Do wykańczania tarasów możemy wybrać różne materiały: drewno, kamień, płytki ceramiczne, kostkę brukową lub materiały kompozytowe
Do wykańczania tarasów możemy wybrać różne materiały: drewno, kamień, płytki ceramiczne, kostkę brukową lub materiały kompozytowe

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama