| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Panele laminowane czy parkiet?

Panele laminowane czy parkiet?


Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji. Parkiet drewniany – jest naturalny i wytrzymały, niemniej jednak potrzeba trochę czasu i pracy na jego wykonanie. Panele laminowane są tanim i prostym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i tanim wykończeniu podłogi.


Rdzeń paneli, wykonany jest z płyty MDF bądź HDF, wierzch natomiast, pokryty jest laminatem. Jest to nic innego jak naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego utwardzone środkami chemicznymi i żywicami. Cechami charakterystycznymi paneli są: klasa ścieralności, klasa używalności i ich grubość. Klasie używalności paneli, przypisane jest odpowiednie natężenie ruchu w pomieszczeniu w jakim mogą się znaleźć, natomiast klasy ścieralności charakteryzują się ścieralnością materiału.

Wyróżnia się 6 klas używalności, gdzie klasy oznaczone jako 21, 22, 23 przeznaczone są do użytku domowego (klasę 21 stosuje się w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu; a klasę 23 w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu, np.: w korytarzu). Klasy 31, 32, 33 stosowane są do obiektów użyteczności publicznej.
Dokonując wyboru paneli należy wybierać też te o większej grubości. Im mniejsza grubość tym cieńsza jest warstwa laminatu oraz trwałość zamków (łączeń paneli).

Wybieraj panele o wysokiej klasie ścieralności w pięciostopniowej skali od AC1 do AC5 (gdzie AC1 ma najsłabsze właściwości a AC5 najlepsze). Klasa AC3 i wyższe zapewnią dużą żywotność podłogi.

Panele laminowane są materiałem powszechnie stosowanym do wykończenia podłogi, głownie za sprawą ich niskiej ceny, łatwości montażu oraz setkami wzorów do wyboru, jakie oferują nam producenci. Cena nawet najlepszego gatunku paneli jest znacznie niższa od zakupu parkietu. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, że otrzymujemy od razu gotowy produkt którego nie trzeba cyklinować, lakierować i można użytkować od razu po rozłożeniu. Sposób montażu jest bardzo prosty i szybki - każdy w ciągu dnia może odmienić swoją podłogę używając podstawowych narzędzi. Najczęściej dostępnym wzorem paneli są te imitujące drewno. Od jakiegoś czasu na rynku zaczęły pojawiać się także wzory imitujące ceramikę czy kamień. Przy wyborze odpowiedniej klasy paneli mamy też pewność, że podłoga będzie trwała i nie będzie się odbarwiać. Dużą zaletą w użytkowaniu paneli jest także ich łatwość czyszczenia.

Do wad paneli trzeba zaliczyć ich wysoką elektrostatyczność, która powoduje przyciąganie kurzu. Mają one także mniejszą wytrzymałość niż parkiet a co za tym idzie szybciej się niszczą i nie można ich poddać renowacji. Akustyczność paneli i charakterystyczny odgłos przy chodzeniu może drażnić, choćby sąsiadów, poza tym tylko niektóre z paneli można stosować wraz z ogrzewaniem podłogowym.

Nie należy stosować paneli laminowanych w łazienkach, ponieważ nie jest to materiał do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji
Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »