reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych - kończą się pieniądze

Mieszkanie dla Młodych - kończą się pieniądze

Duże zainteresowanie rządowym programem ,,Mieszkanie dla młodych” doprowadziło do wykorzystania w pierwszym kwartale całej puli środków przeznaczonych na ten cel w 2016 roku. Mimo iż Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył przyjmowanie wniosków z wypłatą na 2016 rok, deweloperzy teraz oferują mieszkania ze wsparciem programu MdM na 2017 r.

Mimo słabego startu, program ,,Mieszkanie dla młodych” z roku na rok coraz bardziej się rozkręcał. Wyższe limity, podwyższenie mnożnika dofinansowania czy w końcu upragnione rozszerzenie dopłat o rynek wtórny spowodowało wzmożone zainteresowanie rządowym programem. Duża popularność MdM w końcówce 2015 r. przełożyła się na szybkie wyczerpanie limitów w bieżącym roku. Już w styczniu 2016 r. prognozowano, że środków z dopłat wystarczy maksymalnie do końca pierwszego kwartału. Tak tez się stało, w połowie marca Bank Gospodarstwa Krajowego oznajmił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków na ten rok. Do czasu wydania oświadczenia przez BGK wykorzystanych zostało 95 procent środków przeznaczonych na ten rok, a pozostała część miała zostać przeznaczona na sfinalizowanie wniosków, które napłynęły w dniu ogłoszenia.

 Mimo iż wiadomość ta wywołała duże zamieszanie wśród osób zainteresowanych programem, Bank Gospodarstwa Krajowego oznajmił, że można cały czas składać wnioski o dofinansowanie w przyszłym roku, w którym zaplanowanych na ten cel zostało około 670 mln zł. Również eksperci twierdzą, że nie ma się czego obawiać.

-Pomimo tego, iż limity dofinansowania w ramach programu MdM na ten rok już się skończyły, nadal  jest szansa na kupno i zamieszkanie w nowym mieszkaniu w 2016 roku oraz skorzystanie z dofinansowania MdM z limitu przewidzianego na 2017 rok – zaznacza Aneta Ochmańska z Emmerson Finanse - wystarczy spotkać się z doradcą kredytowym, policzyć zdolność kredytową i uzgodnić szczegóły umowy przedwstępnej z developerem. Później pozostaje tylko oddać się w ręce doradcy finansowego, który pomoże uzyskać w banku kredyt hipoteczny z dofinansowaniem MdM. Po podpisaniu umowy kredytowej w banku i uruchomieniu I transzy kredytu, pozostaje już tylko odbiór kluczy do nowego mieszkania- podsumowuje doradca z Emmerson Finanse.

Można śmiało stwierdzić, że znaczna część tych środków zostanie zarezerwowana już teraz, ponieważ deweloperzy nie chcą czekać do 2017 roku i oferują swoje mieszkania z możliwością poczekania na wpłatę ostatniej transzy z przyszłorocznego programu. Przykładem jest inwestycja Osiedle Ostródzka, w której można kupić mieszkanie w ramach MdM już teraz i wpłacić zarezerwowane środki z programu MdM w przyszłym roku. Inwestycja jest już oddana do użytkowania, a kupujący może zamieszkać w mieszkaniu po uruchomieniu głównej transzy kredytu.

 Deweloper ma w ofercie mieszkania o różnym metrażu, prawdziwym hitem są jednak lokale 3-pokojowe za 310 tys. zł. W tej cenie zawarte jest już wykończenie mieszkania do kwoty 20 tys. zł.  Ponadto deweloper oferuje również inne ciekawe bonusy przy zakupie mieszkania.

- Klient, kupując lokal może wybierać między wykończeniem mieszkania w jego cenie, garażem lub komórką lokatorską z odroczoną płatnością na 2 lata czy pokryciem kosztów notarialnych zakupu nieruchomości. Na tym jednak nie koniec naszych promocji. Kupując mieszkanie w inwestycji ,,Ostródzka” klient może liczyć na voucher wakacyjny o wartości 5 tys. zł lub wynajem samochodu na rok, gdzie jedynym wydatkiem dla klienta, jest koszt paliwa – wymienia Paweł Bełtowski z biura obsługi klienta z inwestycji Osiedle Ostródzka, dodaje też, że niektóre z podanych promocji mogą się ze sobą łączyć.

Osobom, które przy zakupie mieszkania chcą posłużyć się rządowym programem, może zależeć na czasie, ponieważ w przyszłym roku ulegnie zmianie również minimalny wkład własny. Obecnie jest on na poziomie 15 procent, a w 2017 r. zostanie on podniesiony do 20. Zarezerwowanie środków już teraz pozwoli więc kupić mieszkanie z mniejszym wkładem własnym.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mieszkanie dla Młodych - kończą się pieniądze. /fot. Fotolia
Mieszkanie dla Młodych - kończą się pieniądze. /fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama