REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć

Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć
Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc sprzedać czy też kupić nieruchomość, można to zrobić samemu lub skorzystać z profesjonalnej pomocy pośrednika nieruchomości. Decydując się na tę drugą opcję, należy wybrać odpowiedniego agenta, który pomoże nam jak najkorzystniej spieniężyć mieszkanie lub dom. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Jak rozpocząć współpracę z pośrednikiem nieruchomości?

Wybierając współpracę z pośrednikiem nieruchomości, oczekujemy, że jest on specjalistą w swojej dziedzinie. Mamy nadzieję, że sprzeda nasz lokal lub kupi go dla nas znacznie korzystniej, niż gdybyśmy zrobili to sami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z usług agenta i jak rozpocząć taką współpracę?

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, wybierając pośrednika nieruchomości?

REKLAMA

W 2014 roku nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika, co spowodowało zniesienie obowiązku posiadania państwowej licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zostały wyłącznie licencje, które można zdobyć podczas kursów w różnego rodzaju federacjach. Z tego powodu dostępność zawodu i łatwość, z jaką można go rozpocząć, spowodowały wysyp „specjalistów”, którzy niekoniecznie mają doświadczenie w usługach, które oferują.

Warto więc sprawdzić, czy agent, z którym chcemy podjąć współpracę, aby na pewno profesjonalnie podchodzi do tego, czym się zajmuje. Dobrze zacząć np. od zapytania o doświadczenie w branży i sprawdzenia jego wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, a także, czy posiada aktualnie jakieś oferty i jak dużo ich jest. Niekiedy pośrednicy, mając wiele umów otwartych, mają pod opieką zbyt wiele nieruchomości, a w trakcie zadawania konkretnych pytań wychodzi brak wiedzy na ich temat.

Pierwsze kroki we współpracy z agentem nieruchomości

To, jak będzie wyglądała współpraca z pośrednikiem, zależy od naszych potrzeb - czy chcemy sprzedać mieszkanie, kupić, a może wynająć. Agenci podejmują się też działań z inwestorami, najczęściej w zakresie szeroko pojętego doradztwa oraz przeprowadzenia transakcji krok po kroku.

REKLAMA

- Pośrednik może być znakomitym doradcą dla osób prywatnych, ale także, gdy chcemy zainwestować większy kapitał w dany rodzaj nieruchomości pod inwestycję. Jego szeroka wiedza branżowa pozwoli nie tylko przeanalizować i określić sytuację rynkową, ale także rentowność samej inwestycji. Powinno wynikać to z jego doświadczenia i znajomości tematu na wielu płaszczyznach - mówi ekspert w branży nieruchomości, Wojciech Brzozowski - wrocławski Agent STU Mostów i partner biznesowy biura nieruchomości Kancelaria Nieruchomości Premium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znalezienie dobrego agenta może nie być wcale takie łatwe. Namiary na taką osobę można uzyskać z polecenia, od kogoś, kto był już zadowolony ze współpracy, albo szukając w mediach społecznościowych. Można też wejść na strony agencji nieruchomości i tam poszukać konkretnych osób, a następnie do nich zadzwonić. Wówczas to, co warto zrobić, to sprawdzić, w jaki sposób dany pośrednik przygotowuje i prezentuje oferty - czy są one estetyczne, czytelne, spójne i jak wyglądają zdjęcia. W końcu to nasze mieszkanie być może znajdzie się wśród tej puli i będziemy wiedzieli, czy ten rodzaj publikacji jest zachęcający dla potencjalnych kupców.

W pierwszej kolejności warto poznać pośrednika nieruchomości i podczas rozmowy sprawdzić, jaki ma do nas stosunek, czy traktuje nas poważnie i wykazuje prawdziwe zainteresowanie - czy chce nam doradzić i naprawdę pomóc. W kolejnym kroku należy ustalić z nim wszystko od A do Z, czyli co będzie się działo z nieruchomością podczas całego okresu współpracy, ile będzie on trwał, jakie jest wynagrodzenie dla agenta i czy są jakieś dodatkowe koszty, które poniesiemy. Kwestie finansowe to często niewygodny temat, ale nie należy się go obawiać. Dobrze zadawać pytania, aby nie było żadnych niedopowiedzeń. Wyjaśnienie sobie tego na samym początku spowoduje większe bezpieczeństwo i zaufanie do osoby, która będzie nam pomagać.

Umowa i modele współpracy z pośrednikiem

Decydując się na usługi wybranego agenta, warto zwrócić uwagę na umowę, którą się z nim podpisuje, a przede wszystkim na określone w niej m.in.: termin współpracy, dokładny zakres działań, które będą realizowane oraz wszystkie koszty, jakie poniesiemy.

Obecnie najbardziej popularne są dwa modele współpracy: umowa otwarta i na wyłączność. Czym się różnią? Umowa otwarta jest stosowana najczęściej, ponieważ wielu właścicieli mieszkań obawia się, że w przeciwnym wypadku może to być dla nich niekorzystne. Jednak, jaki jest tutaj haczyk? Taki, że jedną nieruchomość może sprzedawać kilku pośredników, nawet z różnych agencji. W związku z tym nie mamy do końca kontroli, co się dzieje z ofertą, bo kilka osób może obsługiwać jeden lokal, przez co podaje często różne ceny lokalu (z powodu braku komunikacji z właścicielem, jeśli ten zdecyduje się na zmianę ceny, a pośrednik jej nie zaktualizuje) i różne jego opisy, mniej lub bardziej precyzyjne. To może wprowadzać w błąd potencjalnych kupców i zniechęcać do szybkiego podjęcia decyzji o zakupie, a sami pośrednicy wcale nie będą się bardziej starać, aby dopiąć taką transakcję (w takiej formie mają ich przecież zbyt wiele).

Umowa na wyłączność jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ naszą nieruchomością opiekuje się jeden agent i poświęca jej znacznie więcej uwagi i zaangażowania w celu dokonania transakcji. Pośrednik bierze pełną odpowiedzialność za swoje działania, za sprzedaż i to, co będzie się działo z ofertą, a także wszelkie ewentualne komplikacje (w umowie powinno być to zawarte w jego obowiązkach i zakresie działań). W interesie obu stron jest przecież szybka sprzedaż za jak najwyższą kwotę. Ale nie można tego dokonać, mając kilkadziesiąt ofert mieszkań w portfolio, jak w przypadku umowy otwartej, gdzie każdy lokal obsługuje po kilku agentów.

W umowie należy precyzyjnie ustalić wynagrodzenie pośrednika. Może to być procent od sprzedaży (biura często pobierają kwotę w przedziale 3-6% netto za sprzedaż nieruchomości) lub konkretna, określona z góry kwota. Warto sprawdzić, co za nią dostajemy, czyli jaki jest zakres usług za prowizję, którą dostaje agent (czy są w niej działania marketingowe, sesja zdjęciowa lub jakieś dodatkowe usługi, które mają na celu szybką sprzedaż).

Doradztwo inwestycyjne u agenta nieruchomości

Jak już zostało wspomniane na początku, dobry agent nieruchomości jest w stanie świadczyć także szeroko rozumiane usługi doradcze w kwestii nieruchomości. Jak się okazuje, w ramach współpracy biznesowej, korzystają z ich pomocy nie tylko osoby prywatne.

- Pośrednicy z dużym doświadczeniem są w stanie doradzić klientom w szerokim zakresie, także tym inwestycyjnym lub samym deweloperom. Wiedzą, czego ich klienci szukają najczęściej. Mogą więc być dobrym partnerem biznesowym zarówno dla poszukujących, jak i sprzedających swoje inwestycje - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco sp. z o.o.

Dobry pośrednik nieruchomości jest zatem kopalnią przydatnej i praktycznej wiedzy dla każdego, kto chce sprzedać, kupić, wynająć lub zainwestować w nieruchomość. Znalezienie odpowiedniej osoby może zająć trochę czasu, ale warto go poświęcić na poszukiwania, aby mieć pewność, że naszym lokalem opiekuje się właściwa osoba. Efektywnie zajmie się tym, aby w jak najkrótszym czasie zrealizować zamierzony cel, z jak największym zyskiem.

Link do podcastu „Balans w inwestycji” na temat współpracy z pośrednikiem nieruchomości dostępny jest w Spotify i na YouTube:

https://open.spotify.com/episode/7racxQFQ5X4bYL4Siswwen?si=061baa03233a42c4

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA