Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
Shutterstock
Ile kosztuje dom, mieszkanie, czy działka budowlana w Chorwacji? Jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Jak znaleźć nieruchomość wartą zakupu? Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Dom (mieszkanie, działka budowlana) w Chorwacji - cena, podatek od zakupu, opłata notarialna

Pytanie o cenę pojawia się w pierwszej kolejności. Już samo hasło „zakup domu za granicą” wielu osobom kojarzy się z ogromnymi wydatkami, o wiele większymi niż  zakup domu w Polsce. Chorwackie ceny za m2 gruntu czy gotowego mieszkania lub domu są bardzo podobne do cen polskich, w lokalizacjach o podobnej atrakcyjności. Można przyjąć, że na Pelješacu cena za m2 ziemi budowlanej oscyluje wokół 130 EUR, ale z widokiem na morze osiąga ona nawet 300-400 EUR i więcej. W Dubrowniku m2 ziemi budowlanej to koszt sięgający nawet 2000 EUR (z pozwoleniem na budowę i projektem apartamentowca). Natomiast w środku Półwyspu Pelješac, wśród gór, m2 ziemi budowlanej może kosztować nawet 20-30 EUR. Podobne rozbieżności są pomiędzy m2 domów i mieszkań.
Lokalizacja ma znaczenie zasadnicze, ponieważ stosunek ceny za m2 między domem w środku kraju, a posiadającym panoramiczny widok na morze, może sięgać stosunku 1:10 i 1:100. Trzeba również pamiętać, aby do kosztów doliczyć podatek od zakupu nieruchomości w wysokości 3% od ceny zakupu, a także opłatę notarialną w wysokości około 50 Kun za potwierdzenie zgodności danych kupującego. Jeśli będziemy potrzebować wsparcia prawnika w przygotowaniu umowy, cena jest uzależniona od kwoty transakcji, jednak wynosi nie więcej niż 2%.

Dom, mieszkanie lub działka w Chorwacji - jak szukać?

Szukając domu czy to w Polsce czy w Chorwacji pierwszym miejscem, do którego się kierujemy jest Internet i strony z ogłoszeniami nieruchomości. Takie poszukiwania to sposób najmniej efektywny, najbardziej czasochłonny i stresujący. Znaczna część ogłoszeń nie jest aktualizowana lub usuwana, dlatego pytając o daną nieruchomość (po chorwacku lub angielsku) bardzo często nie dostajemy odpowiedzi lub po jakimś czasie dowiadujemy się, że ogłoszenie jest nieaktualne, albo że cena z ogłoszenia w ciągu nocy wzrosła o 20%. Jeśli jednak chcemy działać samodzielnie njuskalo.hr jest zdecydowanie wiodącym portalem, choć warto też spojrzeć na te małe i bardziej lokalne platformy.

Drugi sposób to poproszenie o pomoc zaprzyjaźnionych Chorwatów. Lokalsi lepiej znają sytuację i dobrze orientują się kto w okolicy chce sprzedać dom czy działkę. Sposób ten działa wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy zaprzyjaźnieni z osobą polecającą i mamy pewność, że nieruchomość, którą rekomenduje warto kupić. Jeśli nie chcemy tracić czasu na niepotwierdzone ogłoszenia najlepiej udać się do lokalnego biura nieruchomości, gdzie dostaniemy ofertę dopasowaną do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Ten sposób ma również swoje wady. Problemem może okazać się bariera językowa, zwłaszcza jeśli pośrednik nie wywiąże się ze swoich zobowiązań i konieczne będzie dochodzenie roszczeń. Nie wszyscy pośrednicy biegle posługują się językiem angielskim, podobnie jest w przypadku klientów. Jeśli jest taka możliwość najlepiej porozumiewać się przez zaufanego tłumacza. Pozornie, pomimo prowizji, nie musi być to sposób droższy od poszukiwania na własna rękę, a unika się w dużym stopniu ryzyka oszustwa.

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z polskiego biura nieruchomości, które specjalizuje się w działalności na chorwackim rynku. Klient podpisuje umowę na warunkach prawa polskiego i w przypadku błędu agencji jest świetnie chroniony, dzięki ubezpieczeniu OC, z którego łatwo uzyska ewentualne odszkodowanie. Ponieważ agencja ma pośredników mieszkających i działających na stałe na określonym obszarze Chorwacji, ma dostęp do najświeższych ofert. Dzięki dobrym kontaktom lokalnym są to oferty ekskluzywne, które nigdy nie trafią na portale ogłoszeniowe. Pozornie, z powodu prowizji dla agencji, wydaje się to sposób kosztowny, ale w ostatecznym rozliczeniu klient najczęściej dokonuje transakcji szybkiej i, co najważniejsze, bezpiecznej. Skorzystanie z polskiego pośrednika to ogromna oszczędność czasu i pewność transakcji. Pośrednik prowadzi klienta przez cały proces, tłumaczy kolejne etapy postępowania i pomaga we wszystkich kwestiach formalnych. Jest to zdecydowanie najlepsza droga zakupu.

Trzy główne problemy

Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Niestety, nadal sporo nieruchomości ma niejasny stan prawny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup takiej nieruchomości, trzeba być przygotowanym na długotrwałe i kosztowne czynności wymagające zaangażowania lokalnego prawnika. Warto jednak rozważyć przebycie tej drogi, bo nieruchomości z problemami prawnymi mogą stanowić świetną okazję inwestycyjną dzięki znacznie niższym cenom zakupu. Niejasne kwestie prawne to pokłosie ustroju socjalistycznego, kiedy ziemia w Chorwacji była uważana za własność społeczną, więc nie było zbyt wielu ewidencji gruntów. Chorwackie rodziny tradycyjnie przekazują ziemię z ojca na syna. W związku z tym, od dziesiątek lat, wiele osób nie zaprzątało sobie głowy aktualizacją tytułów własności gruntów i innych zapisów w rejestrach. Dlatego często trudne może być dokładne określenie, kto jest właścicielem nieruchomości. Inne przeszkody mogą wynikać z własności społecznej. Jeśli kupimy nieruchomość, która jest własnością społeczną to obywatele mogą zgłaszać wobec niej swoje roszczenia. Bardzo ważne, aby dokładnie sprawdzić czy nieruchomość nie ma takiego statusu oraz czy nie toczy się wobec niej postępowanie restytucyjne związane z przywróceniem majątków odbieranych przez reżim komunistyczny.

Niestety, nadal częstą praktyką jest budowanie nie tylko domów, ale też hoteli bez pozwoleń urzędowych. Dzieje się tak ponieważ bardziej opłaca się inwestorowi szybko postawić budynek i pobierać z niego pożytki, niż czekać z budową na pozwolenia. Takie budynki dopiero po ich postawieniu są badane przez odpowiednie instytucje i uzyskują pozwolenie na użytkowanie. Nie jest to duży problem, ale warto mieć świadomość możliwych dodatkowych kosztów i konieczności uregulowania kwestii formalnych.

Częstymi problemami są te związane z różnicami pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Chociaż chorwacki rynek nieruchomości rośnie i jest coraz bardziej popularny nadal istnieją pewne niespójności pomiędzy poszczególnymi regionami. Rynek jest trudny do odczytania, a standardy pracy urzędników i zwyczajowe zachowania uczestników rynku bywają rozbieżne i zaskakujące. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupujemy nieruchomości położone w obszarze chronionym historycznie lub przyrodniczo, a w szczególności w pobliżu wybrzeża morskiego. Trzeba się liczyć z niejasnościami i koniecznością mozolnego poszukiwania informacji, które na dojrzalszych rynkach są uporządkowane i stosunkowo łatwo dostępne.

Wiele osób może zniechęci długotrwały proces poprzedzający samo zawarcie transakcji. Odpowiednią nieruchomość najpierw trzeba znaleźć, później sprawdzić jej stan prawny, rozwiązać ewentualne kłopoty. Taki proces może trwać nawet kilka lat, ale jak mówią osoby, które pokonały ten proces - zdecydowanie warto.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Magazyny w Trójmieście na wysokiej fali
  Magazyny w Trójmieście. Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej rozpędzonych rynków przemysłowo-magazynowych w kraju. W pierwszym kwartale tego roku, gdy niektóre regiony zaczęły lekko hamować, Trójmiasto odnotowało kolejny spadek poziomu pustostanów – wolnej powierzchni brakuje zarówno w istniejących, jak i powstających budynkach. Zainteresowanie najemców nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
  Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych wpłynie na wzrost czynszów za wynajem
  Ograniczenie dostępności kredytów będzie oddziaływać na rynek długofalowo. Będziemy obserwować dalszy wzrost czynszów mieszkań na wynajem. Podczas gdy deweloperzy zmniejszają podaż, rosnąć będzie liczba osób odkładających decyzję o własnym mieszkaniu - prognozują analitycy HRE.
  Czy można złożyć deklarację do CEEB po 30 czerwca 2022 roku?
  Złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obowiązkiem właścicieli wszystkim nieruchomości, w których zainstalowane jest chociaż jedno źródło ciepła. Termin upłynął z końcem czerwca. Co mają zrobić osoby, które nie złożyły jej w ustawowym czasie?
  Ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli się stabilizują — raport po II kwartale 2022
  Analiza 18 miast wojewódzkich wykazała, że w 12 z nich średnie ceny ofertowe mieszkań praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do I kwartału br. Największe wzrosty stawek zanotował rynek najmu, który przeżywa pozytywny szok popytowy. Z kolei rynek działek pod budowę domu mierzy się z brakiem ofert w miastach.
  Dofinansowanie do ogródków działkowych - jak je otrzymać?
  Dofinansowanie do ogródków działkowych przyznawane jest działkowcom na inwestycje w ich częściach wspólnych. Można otrzymać kwotę od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków.
  Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa
  Zdaniem najemców powierzchni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.
  Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest wynikiem prac nad nową ustawą deweloperską. Dzięki niemu nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze zmiany.
  Ceny wynajmu mieszkań w maju ustabilizowały się
  Ceny wynajmu mieszkań w minionych miesiącach charakteryzowały się ogromnymi wzrostami. Oferty również znikały jak ciepłe bułeczki. W maju jednak dynamika przyrostów spadła.
  Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną
  Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku.
  Sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła 18 proc. w porównaniu do I kwartału
  Sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała. W całym w II kwartale sprzedano 8.876 mieszkań, co oznacza spadek blisko 50 proc. rdr i 18 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku - wynika z wstępnych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert. pl.
  Dodatek do zakupu węgla 2022
  Dodatek do zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych ma być rządową pomocą, mającą ochronić Polaków przed ogromnymi podwyżkami cen węgla i przed ubóstwem energetycznym. Jakie będą zasady jego udzielenia?
  Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?
  Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?
  Sezon grzewczy 2022/2023. Nie masz dostępu do gazu? Pomyśl o pompie ciepła
  Chaos na rynku paliw i rosnące problemy z ich dostępnością zmuszają właścicieli domów do szukania alternatywnych metod ogrzewania. Po decyzji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wydanej 26 maja, która miała ułatwić kupowanie drewna w celach opałowych, w sieci krążą memy o zbieraniu chrustu. Jednak Polakom nie jest do śmiechu. Co czeka nas w nowym sezonie grzewczym?
  Ceny mieszkań w maju 2022 - w części miast spadki, w części wzrosty
  Ceny mieszkań w maju 2022 niezmiennie utrzymują się na wysokim poziomie, choć z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju pojawiły się pierwsze symptomy spowolnienia. "Wśród badanych przez nas 17 miast aż w ośmiu pojawiły się spadki cen w porównaniu z kwietniem. Wciąż przeważały jednak wzrosty, które odnotowaliśmy w dziewięciu miastach". Na rynku kredytów hipotecznych uwagę zwraca poziom stawki WIBOR 3M, która właśnie osiągnęła 7%.
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach, mimo podpisanych umów z BGK przez 5 komercyjnych banków. A jak wygląda dostępność mieszkań, które kwalifikują się do zakupu w ramach programu?
  Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu w 2023 r.?
  Rząd planuje likwidację pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r.?
  Nowa Ustawa deweloperska - co zmieni dla kupującego?
  Od 1 lipca 2022 roku obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawę deweloperską, zastąpi nowa. Będzie korzystniejsza dla kupującego mieszkanie od dewelopera?
  Bezpłatne projekty domów do 70 m2 na stronach ministerstwa rozwoju i technologii. Mniej formalności z budową
  Minister Waldemar Buda na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.
  Przeprowadzki z miasta na wieś coraz bardziej popularne od czasu pandemii
  W czasie pandemii z dużych miast na wsie przeprowadziło się 50 tyś. Polaków. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed kryzysem finansowym w 2008 r. – podsumowuje dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej UJ.
  Likwidacja pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego na własne potrzeby od 2023 roku
  Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy - powiedział 23 czerwca 2022 r. w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
  Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. Większa ochrona praw kupujących mieszkania w zamian za wyższą cenę mieszkań
  Czy wchodząca w życie nowa ustawa deweloperska zapewni wyższą ochronę nabywców mieszkań, a może jednak wprowadzi chaos wśród deweloperów, zwiększy koszty inwestycji a tym samym cen mieszkań?
  Budownictwo mieszkaniowe w maju 2022
  Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań. To najwyższy miesięczny wynik od ubiegłorocznych wakacji. Zdaniem analityków Otodom ożywienie jest jednak tylko „wirtualne”, a na rynku obserwujemy inną ważną zmianę – powrót rynku kupującego.
  Budowa domu w 2022 droższa o 58 tys. zł niż rok temu
  Budowa domu w Polsce jest coraz droższa. 53 proc. osób budujących je w 2022 roku odczuło wzrost cen materiałów. Postawienie domu kosztuje od 42000 zł do nawet 58 000 zł więcej niż rok temu w zależności od metrażu.
  Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści
  Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?
  Czy instalacja pieca do termicznego przekształcania odpadów wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  Inwestor (producent mebli) w wyniku prowadzonej działalności wytwarza odpady w postaci płyt wiórowych, odpady z płyt mdf i hdf trociny oraz pył z cięcia płyt meblowych. Ten sam inwestor planuje zakup pieca 350 kW przeznaczonego do termicznego przekształcania w/w odpadów poprodukcyjnych. Czy w związku z tym powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zamierzenia inwestycyjnego?