REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian
Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

REKLAMA

REKLAMA

Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

Finansowanie inwestycji mieszkaniowych ma być sprawniejsze

Stale pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami pozwalającymi na sprawny przebieg procesu ubiegania się o środki finansowe oraz na zapewnienie skutecznego i pełnego finansowania samorządowych inwestycji mieszkaniowych. Efektem tych prac jest skierowany właśnie do uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych (wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w pozycji UD231). Projektowane zmiany mają głównie charakter doprecyzowujący i porządkujący.

REKLAMA

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Do kluczowych regulacji projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych należy zaliczyć:

  • korektę mechanizmu finansowania rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, która w przypadku zagwarantowania dodatkowych środków pozwoli na zwiększenie skali udzielania gminom finansowego wsparcia na realizację lokalnej polityki mieszkaniowej,
  • uporządkowanie kwestii  dotyczących terminu kwalifikacji wniosków o udzielenie finansowego wsparcia, tak aby wypłata gminom środków następowała w roku złożenia  wniosku (natomiast wnioski, które nie zostały rozpatrzone z uwagi na brak środków będą rozpatrywane w roku kolejnym),
  • w większym stopniu niż dotychczas umożliwione zostanie odzyskiwanie do zasobów mieszkaniowych budynków niezamieszkanych ze względu na zły stan techniczny, poprzez rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania bezzwrotnego wsparcia o SIM, których gmina nie jest jedynym właścicielem,
  • zagwarantowanie w lokalach mieszkalnych finansowanych w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego czynszu w wysokości odpowiadającej społecznemu charakterowi zasobu,
  • w zakresie środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, niewykorzystane przez gminę środki (w przypadku niezrealizowania przez SIM usługi publicznej, której realizacja została jej powierzona przez gminę w zamian za środki pochodzące z RFRM) podlegały będą zwrotowi,  co umożliwi ich wykorzystanie na realizację innego przedsięwzięcia mieszkaniowego o charakterze społecznym,
  • w zakresie regulacji dotyczących działalności Krajowego Zasobu Nieruchomości,  wykorzystując doświadczenie gmin w zarządzaniu nieruchomościami, właśnie tym podmiotom (lub innym gminnym osobom prawnym) powierzone zostanie zarządzanie nieruchomościami, które powstaną w wyniku współpracy gminy ze spółkami celowymi bądź SIM utworzonymi przez KZN.

Zmiany przewidziane w przedmiotowym projekcie mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem kilku zmian, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA