REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy
Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

Najwięcej: sprzedanych mieszkań, rozpoczętych budów, wydanych pozwoleń na budowę

REKLAMA

Póki co mamy jednak pewność, że pierwsze półrocze bieżącego roku było dla deweloperów rekordowe i to rekordowe pod wieloma względami. Wszystko wskazuje na to, że sprzedali oni najwięcej mieszkań w historii. Gdyby tego było mało, to rosnące ceny generują tym wyższe przychody.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby Polacy nie chcieli kupować mieszkań. Popyt jest rekordowy i to ten zgłaszany przez osoby kupujące za gotówkę, jak i te, które posiłkują się kredytem. Napięcia na rynku dodatkowo wzmacniają fundusze inwestycyjne (często zagraniczne), które skupują całe bloki i osiedla z i tak już wykupionego rynku.

REKLAMA

Dane GUS potwierdzają, że deweloperzy starają się te potrzeby zaspokoić. To przede wszystkim dlatego pierwsze półrocze było też rekordowe pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tych było prawie 88 tysięcy. Jak to wygląda na tle poprzednich lat? Porównywanie tego wyniku do tego sprzed roku (z 1 półrocza 2020 roku) nie ma sensu, bo wtedy w związku z rozpoczęciem epidemii część deweloperów na około dwa miesiące wstrzymywała się z rozpoczynaniem nowych projektów. W efekcie wtedy przez 6 miesięcy firmy zaczęły w sumie budować mniej niż 54 tys. mieszkań. Bardziej miarodajne jest już porównywanie wyników do tych z lat 2019 i 2018. Wtedy pierwsza część roku przynosiła informacje o rozpoczynaniu budów około 66 tysięcy mieszkań. Najnowszy wynik jest więc o prawie 1/3 lepszy.

Podobnie było też z liczbą wydanych pozwoleń na budowę. W pierwszym półroczu deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające na budowę prawie 109 tysięcy mieszkań. To także najwyższy wynik w historii. Aby pokazać skalę warto jeszcze dodać, że w latach 2008-16 przez cały rok wydawano deweloperom mniej pozwoleń na budowę niż obecnie w pół roku.

Budownictwo mieszkaniowe 2021 - wyniki I półrocza

Rekordowy czerwiec

W kontekście tych danych nie będzie pewnie zaskoczeniem, że najnowsze informacje – za czerwiec 2021 roku też są bardzo dobre. Nawet więcej – ostatni miesiąc był najlepszym czerwcem w historii pod względem liczby rozpoczynanych budów przez deweloperów. W ciągu zaledwie miesiąca zaczęli oni wznosić 14,9 tys. nowych mieszkań. To co prawda o prawie 15% mniej niż przed miesiącem, ale też o bez mała 60% więcej niż przed rokiem. Przy czym znowu potrzeba jest tu uwaga - rok temu ze względu na epidemię deweloperzy zaczynali mniej nowych inwestycji niż normalnie.

Budownictwo mieszkaniowe 2021 - wyniki I półrocza

Dużo pozwoleń zostaje niewykorzystanych

Przyzwoite wyniki obserwujemy też w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę. Tylko decyzje, które deweloperzy otrzymali w czerwcu br. pozwalają na budowę kolejnych 18,1 tys. mieszkań. Najnowszy odczyt jest więc o 8% wyższy niż przed rokiem i 3% lepszy niż w maju br. Na uwagę w tej kategorii zwraca spadek dynamiki. W ostatnich miesiącach normą był wzrost liczby pozwoleń o kilkadziesiąt procent w ujęciu r/r. Przy tym trzeba mieć świadomość, że informacje o wydawanych pozwoleniach są bardzo zmienne. Gdy dodamy do tego fakt, że spora część pozwoleń nie jest przekuwana w rozpoczynanie inwestycji, to wychodzi na to, że pozwolenia na budowę nie są wcale najważniejszymi danymi publikowanymi przez GUS w ramach badania sytuacji w budownictwie mieszkaniowym.

Budownictwo mieszkaniowe 2021 - wyniki I półrocza

Podobnie jest w przypadku informacji o mieszkaniach oddawanych do użytkowania. Wszystko dlatego, że pokazują one efekty decyzji podejmowanych przez inwestorów nawet kilka lat wcześniej. Niemniej warto odnotować, że w tym obszarze w czerwcu napłynęły niezłe dane. Deweloperzy dostarczyli bowiem 10,7 tysięcy nowych mieszkań. To o 35% więcej niż w maju br., choć też kosmetycznie mniej (0,1%) niż przed rokiem.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA