REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na wokandę WSA wracają zaskarżone decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Na wokandę WSA wracają zaskarżone decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji /fot. shutterstock
Na wokandę WSA wracają zaskarżone decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na wokandę warszawskiego sądu administracyjnego wracają skargi stołecznego ratusza na decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W dniu 12 sierpnia br. sąd zajmie się odwołaniem od decyzji o uchyleniu odszkodowania za nieruchomość przy ul. Borzymowskiej.

Z uwagi na ograniczoną pracę sądów podczas epidemii Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał m.in. rozpatrywanie odwołań od decyzji komisji weryfikacyjnej. Chodzi o decyzje komisji w sprawach uchylenia rozstrzygnięć reprywatyzacyjnych oraz związanych z dochodzeniem odszkodowań i zadośćuczynień przez lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją. Ostatnie wyroki w tych sprawach sąd wydał w lutym.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z informacji przekazanych przez WSA w Warszawie w środę sąd ten po raz pierwszy od "odmrożenia" pracy sądów zajmie się skargą na decyzję komisji weryfikacyjnej. Chodzi o rozstrzygnięcie komisji z kwietnia 2019 r., w którym organ ten uchylił decyzję ratusza o przyznaniu 3 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Borzymowskiej. Po odszkodowanie zgłosił się wówczas znany adwokat Robert N., oskarżony w procesie dotyczącym tzw. afery reprywatyzacyjnej. Od decyzji komisji do sądu administracyjnego odwołał się warszawski magistrat.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta odnosząc się do spraw nieruchomości przy ul. Borzymowskiej podkreślił, że dotyczą one wypłat kilkudziesięciu milionów zł za szereg roszczeń wykupionych przez najbliższych Roberta N. Polityk przypomniał też, że według śledczych wypłacie tych odszkodowań towarzyszyły gigantyczne łapówki. "Komisja ustaliła, że w postępowaniu reprywatyzacyjnym były poważne błędy jeśli chodzi o działkę objętą odszkodowaniem i status tych roszczeń. Spodziewamy się, że sąd utrzyma w mocy decyzję komisji. To jest jedna z najbardziej oczywistych spraw" - dodał Kaleta.

Z kolei jeden z pełnomocników ratusza mec. Bartosz Przeciechowski podkreślił, że "m.st. Warszawa podtrzymuje swoje skargi, tak jak dotychczas oczekując od sądu zbadania legalności decyzji w zakresie jej uzasadnienia". Jak dodał, dotyczy to na m.in. sprawy ul. Twardej wyznaczonej przez WSA na 28 września. W ocenie prawnika ta sprawa już dwa razy mogła być rozpoznana. "Ale za każdym razem komisja wydłużała procedurę i składała niezasadne wnioski o wyłączenie sędziów" - dodał.

Trzy kolejne posiedzenia ws. odwołań od decyzji komisji weryfikacyjnej sąd wyznaczył na koniec września. WSA zajmie się wtedy decyzjami komisji dotyczącymi nieruchomości przy: Twardej 10, Twardej 8/12, Hożej 25, Hożej 25a i Hożej 23/25 .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według danych komisji, jeszcze w czerwcu w WSA toczyły się 382 postępowania z udziałem komisji. Z kolei przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - w sprawach, w których WSA w Warszawie uchylił decyzje komisji - komisja złożyła 36 skarg kasacyjnych.

Jak wskazywał niedawno w rozmowie z PAP Sebastian Kaleta "w sprawach dotyczących nieruchomości miasto skarży decyzje komisji wespół z beneficjentami reprywatyzacji". "Po stronie komisji nierzadko zgłaszają się ruchy lokatorskie w postępowaniach przed sądami administracyjnymi" - przypomniał.

Z kolei warszawski ratusz podczas rozpraw przed WSA wskazuje, że nie skarży sentencji orzeczeń komisji uchylających decyzje reprywatyzacyjne, czyli istoty decyzji, ale fragmenty ich uzasadnień. W ocenie pełnomocników komisji, zakwestionowanie uzasadnienia de facto jednak oznaczałoby zakwestionowanie całej decyzji.

W tym roku WSA wcześniej uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Puławskiej 137, Kredytowej 6 oraz Marszałkowskiej 43, Nowogrodzkiej 6a i Nieborowskiej 13. Utrzymał natomiast decyzje w sprawach: Pięknej 49, Krakowskiego Przedmieścia 35 i Mokotowskiej 39. W zeszłym roku WSA uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, natomiast kilka utrzymał w mocy. Dotychczas żadna z tych spraw nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez NSA.

autor: Mateusz Mikowski
mm/ mark/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA