reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

„Mieszkanie dla Młodych” zakładało dofinansowanie zakupu mieszkania od dewelopera, w takim kształcie niemożliwe było przystąpienie do programu w miejscowościach, w których nie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Dlatego rząd rozważa również dofinansowanie w ramach programu budowy domów.

Wszystko wskazuje na to, iż młode rodziny będą mogły skorzystać z pomocy państwa również na terenach wiejskich. Podczas wspólnej konferencji prasowej PO-PSL zaprezentowano wspólne stanowisko dotyczące szerszego dostępu do programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Obie partie różniły się pod względem tego jak wyglądać ma program. Wypracowany kompromis jest wynikiem obustronnych ustępstw. PSL, które optowało dotychczas za objęciem programem całego rynku wtórnego zgodziło się zrezygnować z tego pomysłu. PO natomiast zgodziła się umożliwić skorzystanie z publicznej pomocy osobom budującym i nabywającym swoje pierwsze, nowe domy jednorodzinne. 

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

Budujący na własną rękę (systemem gospodarczym) nie skorzystają jednak z dopłaty. Pomoc państwa dla osób spełniających kryteria programu (wiek, pierwsza nieruchomość) polegać będzie na możliwości zwrotu podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Przypomnijmy, iż dla pozostałych osób ulga VAT zostanie zlikwidowana z końcem roku. Nabywający dom jednorodzinny zostaną już za to objęci programem MdM, ale pod warunkiem, iż nie będzie to duża nieruchomość. Limit powierzchniowy  to 100 mkw., a samą dopłatą będzie objęte jedynie 50 mkw.

Nowe reguły to szansa dla osób z mniejszych ośrodków miejskich oraz wiejskich, które według pierwotnych założeń nie miały szansy na skorzystanie z publicznej pomocy w rozwiązaniu swoich problemów mieszkaniowych. Na przeszkodzie stał im brak oferty rynku pierwotnego.

Wydaje się, iż poznaliśmy wreszcie ostateczny kształt programu „Mieszkanie dla Młodych”. Posłowie chcieliby, żeby ustawa została uchwalona przez Sejm jeszcze w sierpniu.

Zobacz także: Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama