reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > W jakich warunkach mieszkają Polacy?

W jakich warunkach mieszkają Polacy?

Warunki życia Polaków z roku na rok ulegają poprawie – tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego przygotowanego na podstawie danych zebranych w czasie Narodowego Spisu Powszechnego. Pomimo lepszej sytuacji mieszkaniowej, część Polaków ciągle mieszka w złych warunkach.

Na wstępie warto zaznaczyć, że jakość polskiego zasobu mieszkaniowego jest przedmiotem stałych badań prowadzonych przez GUS, których efektem są coroczne raporty na temat gospodarki mieszkaniowej. Badania te są jednak zdecydowanie mniej kompleksowe i zakrojone na mniejszą skalę niż Narodowe Spisy Powszechne. Dopiero spisy ukazują faktyczny obraz zasobu mieszkaniowego.

Porównanie danych z 2002 i 2011 r. prowadzi do wniosku, że jakość zasobu mieszkaniowego znacząco się poprawiła. W okresie międzyspisowym zwiększyła się liczba mieszkań wyposażonych w instalacje: wodociąg, ustęp, łazienkę, ciepłą wodę, gaz z sieci i centralne ogrzewanie. W wyniku działań podejmowanych przez władze samorządowe w latach 2002-2011 zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy miastem a wsią w wyposażeniu zasobów mieszkaniowych w instalacje techniczno-sanitarne. Szczegółowe wyliczenia zaprezentowano w tabeli.

Zobacz także: Gdzie szukać tanich mieszkań w Krakowie?

Problem mieszkań określanych mianem substandardowych pozostał nierozwiązany. Z danych spisowych z 2011 r. wynika, że wielkość tego segmentu szacowana jest na około 1,3 mln lokali. Mieszkania substandardowe stanowią ponad 10% całkowitego krajowego zasobu. Niejednokrotnie stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. Przykładem mogą być tutaj nadal spotykane budynki z jedną toaletą oraz łazienką na piętrze, przypadającą na kilka mieszkań. Niestety w takich wypadkach niejednokrotnie właściciele nie posiadają środków wystarczających na renowację tego rodzaju obiektów. Z drugiej zaś strony, mieszkającej w nich ludności często nie stać na opłatę wyższych czynszów, aby pokryć koszty przekształcenia ich do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie. Ponadto warunkiem przeprowadzenia generalnego remontu w takich budynkach jest nieraz spełnienie wymogów konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszta renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

Zobacz także: Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama