reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Mieszkanie dla Młodych” – co nowego?

„Mieszkanie dla Młodych” – co nowego?

Wiceminister Budownictwa Piotr Styczeń ujawnił nowe szczegóły dotyczące programu „Mieszkanie dla Młodych” mającego zastąpić „Rodzinę na Swoim”. Program „Mieszkanie dla Młodych” został skierowany do konsultacji społecznych, potrwają one 30 dni (od 8 listopada). Przeczytaj, co wiadomo nowego.

Główne założenia „Mieszkania dla Młodych” pozostały takie same jak w koncepcji przedstawionej przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka po drugim expose Premiera Donalda Tuska w połowie października.

Wśród nowych informacji znalazły się zapowiedzi sankcji za wynajem lub sprzedaż lokalu przed upływem 5 lat od jego zakupu. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie działanie będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dopłaty podstawowej wynoszącej 10%. Nie trzeba będzie oddawać tych pieniędzy pod warunkiem, iż sprzedaż mieszania będzie miała miejsce po trzech latach, a w ciągu kolejnych dwóch wszystkie pieniądze uzyskane z tej transakcji zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dodatkowa dopłata z tytułu urodzenia lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka nie będzie podlegała zwrotowi.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi

Program „Mieszkanie dla Młodych” polega na dopłatach pokrywających część ceny nabycia własnego, pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Wiąże się on z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie może to być jednak dowolny kredyt. Z uszczegółowionych informacji wynika, iż dopłata będzie przyznawana dla kredytów o wartości stanowiącej co najmniej 50% ceny lokalu mieszkalnego (wskaźnik LTV nie niższy niż 50%).

Korzystne informacje dotyczą singli. Powierzchnia mieszkania kwalifikującego się do programu MdM nie będzie mogła przekraczać 75 m kw., przy czym dopłata obejmie 50 m kw. Co ważne nie będzie tutaj rozróżnienia na rodziny i osoby samotne. W „Rodzinie na Swoim” dopłata dla osoby samotnej obejmuje maksymalnie 30 m kw., a dopuszczalny metraż nieruchomości mieszkalnej wynosi 50 m kw.

Limit wiekowy ustalony w MdM na 35 lat w przypadku małżeństw podobnie jak ma to miejsce w jeszcze obowiązującej RnS oceniany będzie przez pryzmat wieku młodszego z małżonków.

W dalszym ciągu jako planowany termin wejścia w życie ustawy utrzymywany jest termin 1 lipca 2013 r.

Program „Mieszkanie dla Młodych” zgodnie z intencją jego autorów ma być naturalną kontynuacją wygaszanej „Rodziny na Swoim”, ale z istotnymi zmianami i uzupełnieniami. Skierowanie do konsultacji społecznych to dopiero początek długiej drogi. Należy mieć nadzieję, iż na kolejnych jej etapach projekt ustawy zostanie na tyle dopracowany, by w jak najlepszym stopniu okazała ona się realnym wsparciem dla młodych osób w nabyciu ich pierwszego mieszkania, a przyjęte w niej ograniczenia nie spowodują wzrostu cen na rynku.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” program

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama