reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Co zamiast „Rodziny na Swoim”?

Co zamiast „Rodziny na Swoim”?

„Rodzina na Swoim” kończy się 31 grudnia 2012 roku, najwcześniej w połowie 2013 roku ma pojawić się jej następca „Mieszkanie dla Młodych”. Jakie są różnice między programem „Rodzina na Swoim” a „Mieszkaniem dla Młodych”? Dla kogo będzie on przeznaczony i dlaczego rezygnujemy z jednego na rzecz drugiego?

„Mieszkanie dla Młodych” to propozycja rządu, która ma zastąpić dotychczas obowiązujący program „Rodzina na Swoim”. Zgodnie z danymi Eurostat w Polsce 2,5 miliona osób w wieku od 25 lat do 34 lat mieszka z rodzicami. To właśnie ta grupa będzie odbiorcą nowego programu.

Obecnie koszty związane z programem „Rodzina na Swoim” wynoszą 500 mln zł rocznie. Właśnie ze względu na tak duże obciążenie budżetu państwa, „Rodzina na Swoim” zostanie wygaszona 31 grudnia 2012 roku. Rząd przygotował propozycję nowego projektu, który ma wesprzeć młode osoby planujące zakup pierwszego mieszkania.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” Wrocław: Fabryczna

„Rodzina na Swoim” program

W ramach istniejącego od 2007 roku programu „Rodzina na Swoim” o preferencyjny kredyt mogą starać się małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz single. Rząd dopłaca do odsetek takiego kredytu przez osiem lat. Warunkiem jest brak własnej nieruchomości oraz wiek kredytobiorcy, którego górna granica wynosi 35 lat. Metraż domu jednorodzinnego, na który zaciągnięto kredyt, nie może przekraczać 140 m kw. Powierzchnia mieszkania nabywanego przez małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dziecko nie może przekraczać 75 m kw., zaś lokal kupowany przez singla może mieć maksymalnie 50 m kw. Rola programu na rynku mieszkaniowym jest zróżnicowana ze względu na odmienne poziomy limitów cenowych w poszczególnych województwach i miastach wojewódzkich. W niewielu miejscach ma on realny wpływ na ostateczny kształt cen. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak skorelowania limitów z realnym poziomem cen mieszkań w danej lokalizacji. Są one ustalane w relacji do wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ogłaszanych przez właściwego wojewodę. Jak wynika z danych Open Finance z czerwca 2012 r., od początku istnienia programu „Rodzina na Swoim”, z dopłat skorzystało ponad 151 tys. osób. Zaciągnęły one kredyty na łączną kwotę 27,7 mld zł.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

„Mieszkanie dla Młodych” a „Rodzina na Swoim”

Rząd w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, chce dopłacać młodym rodzinom i singlom co najmniej 10 proc. wartości kredytu na mieszkanie do 75 m kw. W przeciwieństwie do programu „Rodzina na Swoim”, nowy projekt obejmuje tylko rynek pierwotny. Nie przewiduje dopłat do domów wolnostojących i tych budowanych samodzielnie.

Dotychczas klienci decydujący się na kredyt w „Rodzinie na Swoim” przez następne 8 lat odczuwali mniejsze obciążenie finansowe – w dużych miastach rata kredytu wynosiła mniej niż koszt najmu lokalu. Teraz beneficjenci otrzymają całą pomoc w momencie zakupu mieszkania, co w praktyce oznacza, że od początku będą musieli wpisać wyższe rachunki w domowy budżet. – mówi Karolina Narojczyk, dyrektor handlowy JW Construction w Poznaniu.

Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

"Mieszkanie dla Młodych" Fot. Materiały prasowe
"Mieszkanie dla Młodych" Fot. Materiały prasowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama