REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Poradnik studenta

Redakcja Dom
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynajęcie mieszkania dla wielu studentów to konieczność, nie otrzymali miejsca w akademiku, a stancja nie jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Z wynajmem mieszkania wiąże się wiele kwestii, najważniejsza z nich to umowa najmu. Co powinno się w niej znaleźć i na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli już znaleźliśmy mieszkanie, które chcemy wynająć powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jakie kwestie powinniśmy ustalić z właścicielem mieszkania? Podstawową rzeczą jest podpisanie umowy, która będzie regulowała wszystkie co związane z najmem. Umowę należy zawrzeć nawet, gdy nie wynajmujemy całego mieszkania, a tylko pokój. W żadnym wypadku nie zgadzajmy się na jakiekolwiek opłaty przed jej podpisaniem. Zdarza się, że w czasie pierwszego kontaktu właściciel mieszkania wymaga zapłacenia zaliczki w zamian za rezerwację mieszkania. Nie należy dokonywać żadnych wpłat przed zobaczeniem mieszkania, możemy się potem bardzo zdziwić, a pieniądze mogą do nas nigdy nie wrócić. Umowę warto potwierdzić notarialnie, choć wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale potem łatwiej będzie nam egzekwować jej postanowienia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Co zawrzeć w umowie?

Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Należy w nim zawrzeć wszystkie elementy znajdujące się w mieszkaniu, uwzględniamy w jakim stanie znajdują się podłogi, ściany, szczegółowo opisujemy wszystkie sprzęty AGD i RTV, a także meble. Najlepiej jest wymieniać je po kolei, pralka, jej marka, obecny stan. Dzięki temu na koniec okresu najmu nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia nie ze swojej winy.

Bardzo ważne jest również spisanie stanu liczników w dniu odbioru mieszkania, dzięki temu nie będziemy ponosić opłat za poprzednich wynajmujących.

Zobacz także: Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie trzeba też zawrzeć wysokość opłat z informacją za co płacimy, a także to czy całą kwotę przekazujemy właścicielowi, czy część z nich wykonujemy sami. Można rozbić całość na cenę za wynajem, czynsz, który jest płacony wspólnocie lub spółdzielni i opłaty za media. Właściciel może pobierać od nas kwotę tylko za najem – w takim wypadku resztą musimy zająć się sami. Ale też właściciel dla swojego bezpieczeństwa może chcieć pobierać od nas całą kwotę, łącznie z opłatami za wodę, prąd, gaz i Internet. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, należy szczegółowo opisać sytuację w umowie najmu.

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

REKLAMA

Z najmem mieszkania mogą wiązać się też dodatkowe opłaty, najpopularniejsza to kaucja. Jest to jednorazowa zwrotna opłata, najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu. Trzeba ustalić warunki jej zwrotu i termin, najczęściej otrzymujemy ją z powrotem, po wyprowadzeniu się z mieszkania. Pamiętajmy, że właściciel mieszkania nie może zatrzymać kaucji, ani przeznaczyć jej na potencjalne usuwanie usterek. Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie aspekty z tym związane również należy uwzględnić w umowie.

Niezwykle ważne jest zaznaczenie w umowie, kto w trakcie najmu, będzie usuwał wszelkie usterki i na czyj koszt. Warto też ustalić czy możemy dokonywać niewielkich zmian w mieszkaniu, np. pomalować ściany, powiesić własne szafki, obrazki, a także to czy możemy zamówić telewizję kablową i Internet na własne nazwisko.

Zobacz także: Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Ostatnia, ale niemniej ważna rzecz do ustalenia: czy i w jakim zakresie należy odświeżyć mieszkanie na koniec okresu najmu.

W umowie powinien znaleźć się okres, na jaki będzie zawarta umowa i jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje.

Co oprócz umowy?

Jeśli zależy nam na dostępie do Internetu sprawdźmy, jakie mamy możliwości. Większość dostawców Internetu dopuszcza tylko podpisanie umowy na konkretny lokal, w takim przypadku będziemy potrzebowali zgody właściciela mieszkania. Najczęściej umowy na czas określony są na dwa lata, dlatego również to powinniśmy wziąć pod uwagę. Oczywiście są firmy, które oferują je na krótszy czas albo na czas określony, jednak nie zawsze to wychodzi korzystnie finansowo. Niektóre firmy podpisują umowę „na osobę”, więc usługa będzie mogła przejść z nami do innego mieszkania, o ile tam też ją świadczą. Najlepiej jest przed wynajęciem mieszkania dokładnie zapoznać się z ofertami dostawców Internetu.

Zobacz także: Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

REKLAMA

Sprawdźmy też czy istnieje możliwość korzystania z piwnicy lub schowka, jest to przydatne zwłaszcza, jeśli mamy dużo rzeczy. Dla wielu studentów ważne jest również miejsce na rower, w nowych blokach często jest przewidziane na nie specjalne pomieszczenie, zapytajmy o taką możliwość.

Coraz częściej studenci zamiast z roweru korzystają z samochodu – jeśli należymy do tej grupy, ustalmy czy jest możliwość korzystania z parkingu, podziemnej hali parkingowej bądź garażu. Jeśli tak to należy ustalić zasady korzystania z miejsca, kto ponosi opłaty miesięczne i podatek od miejsca parkingowego naliczany raz w roku.

Wszystkie kwestie dotyczące najmu, nawet te najbardziej szczegółowe powinny być uwzględnione w umowie najmu, nie zgadzajmy się na żadne słowne ustalenia.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania do wynajęcia? Poradnik studenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA