| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

W Polsce wynajem mieszkania kosztuje dwuosobową rodzinę 30% jej miesięcznych dochodów. Wynajem mieszkania jest znacznie tańszy w innych państwach europejskich, m.in. w Niemczech. Jak kształtuje się rynek wynajmu mieszkań w Polsce?

Stosunek ceny nieruchomości do wynagrodzeń nabywców pozwala ocenić, ile kosztuje lokal mieszkalny w danym kraju. Na rynku transakcji kupna-sprzedaży można szacować, ile metrów mieszkania można kupić za miesięczną pensję, a na rynku najmu – jaką część dochodów pochłania wynajmowanie lokalu.

Zobacz także: Rynek najmu zaczyna się rozwijać?

Polska na drugim miejscu

Biorąc pod uwagę powyższe szacunki, Polska jest jednym z najdroższych krajów w Europie. Dwuosobowa rodzina wydaje na wynajem mieszkania aż 30% swoich dochodów – ocenia Eurostat. Podobny wynik odnotowano w 2010 r. w Hiszpanii. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii. Według danych Eurostatu wynajęcie mieszkania kosztuje rumuńską rodzinę prawie 39% dochodów netto. Eurostat podkreśla jednak, że te opinie nie są w pełni wiarygodne. Unijna średnia wynosi 21,3% (według szacunków europejskiego urzędu skarbowego). Wśród nowych krajów członkowskich jest to przeciętnie 23,2%, a „starych” krajów UE 21,2%.

Drogo w Niemczech

Jak wygląda sytuacja w takich państwach jak Niemcy, Austria, Słowacja czy Malta? Powszechnie uznaje się, że niemiecki rynek najmu mieszkań oferuje bardzo przystępne ceny. Opinie te są potwierdzone przez dane Eurostatu, z których wynika, że najem po cenach rynkowych pochłania tylko 18,2% dochodów dwuosobowej rodziny. To wynik wyższy niż średnia dla starej Unii, ale jednocześnie najniższy spośród wszystkich państw wspólnoty. Modelowa rodzina z Austrii wydaje na wynajem mieszkania 16,5% swoich dochodów. Na Słowacji jest to 11,1%, a na Łotwie 10,6%. Najtaniej jest na Malcie, gdzie, zgodnie z danymi Eurostatu, dwuosobowa rodzina wydała w 2010 r. na najem lokalu zaledwie 5,2% swoich dochodów.

Zobacz także: Wynajem mieszkania czy kredyt?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »