reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek najmu w lepszej formie

Rynek najmu w lepszej formie

Rynek najmu jest obecnie w lepszej formie. Gdzie w Warszawie wynajmuje się najwięcej mieszkań? Czy sytuacja na rynku najmu jeszcze się poprawi?

Na brak chętnych nie mogli też narzekać właściciele wynajmujący swoje nieruchomości na terenie Śródmieścia mimo że  w tej dzielnicy zazwyczaj trzeba liczyć się z wyższą opłatą niż w pozostałych rejonach stolicy. Krakowianie najczęściej wybierali Dębniki, choć jak zwykle popularne było również Podgórze. We Wrocławiu już od dłuższego czasu bezdyskusyjnie prym wiodą Krzyki.

Zobacz także: Mandat za nieodśnieżony chodnik przed domem?

W porównaniu do zestawienia za październik i listopad w grudniu zwiększyła się średnia powierzchnia mieszkania wynajmowanego w Warszawie. W tym samym czasie uległa ona obniżeniu zarówno dla Krakowa, jak i dla Wrocławia. Jeżeli chodzi o przeciętną liczbę pokoi, z których składały się najmowane lokale, to zwiększyła się ona w stolicy i Wrocławiu, a zmniejszyła w grodzie Kraka. Najważniejszą informacją płynącą z grudniowych danych jest jednak wzrost średnich cen ofertowych i transakcyjnych w Krakowie i w Warszawie. Taki rozwój wypadków może oznaczać, że sytuacja wraca do równowagi po „dołku”, jaki miał miejsce na przestrzeni wcześniejszych dwóch miesięcy. Należy podkreślić, że zaobserwowane zmiany stanowią naturalną kolei rzeczy na rynku najmu. Co roku we wrześniu w głównych miastach ze względu na zbliżający się rok akademicki mieszkania „wynajmują się” na pniu, a średnie stawki osiągają roczne maksima. W kolejnych miesiącach zazwyczaj dochodzi do zmiany w drugą stronę. Właściciele, którym nie znaleźli najemców na swoje lokale, aby przyciągnąć chętnych, muszą znacznie obniżyć swoje wymagania finansowe. Z kolei w grudniu lub też na początku nowego roku sytuacja zaczyna się stabilizować. Z czym mamy do czynienia obecnie.

W ostatnim miesiącu 2011 r. w rozpatrywanym gronie trzech miast najemcy najwięcej mogli wynegocjować we Wrocławiu. Wynika to z faktu, że odnotowano tam wzrost przeciętnej stawki ofertowej za najem mkw. powierzchni, przy jednoczesnej obniżce stawki transakcyjnej w porównaniu z wcześniejszym okresem.

Zobacz także: Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o tym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie. Fot. INVADO
Mieszkanie. Fot. INVADO

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama