reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Spadły ceny nowych i używanych mieszkań

Spadły ceny nowych i używanych mieszkań

Spadły ceny nowych i używanych mieszkań. Jak wyglądają obecne stawki ofertowe na rynku nieruchomości w Polsce?

W naszym kraju nie nastąpiły gwałtowne przeceny nieruchomości, tak jak to miało miejsce na rynkach europejskich. Jednak od 2008 r. możemy obserwować postępującą, stopniową obniżkę cen nowych i używanych mieszkań. Na rynku wtórnym przybywa ofert, ale transakcji jest niewiele, więc właściciele obniżają ceny i pozostawiają większe pole do negocjacji.

Na rynku deweloperskim spadek stawek ofertowych to między innymi efekt wprowadzania do sprzedaży kolejnych, tańszych niż wcześniej, projektów mieszkaniowych. Inwestorzy skupiają się dziś głównie na mieszkaniach z segmentu popularnego. Taka strategia to odpowiedź na sytuację rynkową i możliwości kupujących. Inwestorzy biorą pod uwagę zmiany w programie rządowych dopłat do kredytów hipotecznych, jak również pogorszenie się możliwości zaciągania pożyczek przez kupujących.

Zobacz także: Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

– Dzięki temu, że poziom cen we wprowadzanych teraz na warszawski rynek inwestycjach jest niższy niż rok temu, mieszkania dostępne są dla większej liczby kupujących. W inwestycji Nowa Wileńska, którą realizujemy pomiędzy al. Solidarności a ul. Wileńską, oferujemy mieszkania w cenie już od 7190 zł/mkw. Najtańszą kawalerkę mamy w sprzedaży w kwocie 198 500 zł. W tego typu inwestycjach jak nasza nie ma dziś problemu ze sprzedażą lokali, bo średnia zdolność kredytowa naszych klientów pozwala na zakup mieszkania – komentuje Michał Wilczewski z firmy Budrem.  

Nowe mieszkania są tańsze

Według raportu firmy Emmerson, w III kwartale w większości głównych miast nastąpiły kolejne, nieznaczne spadki przeciętnych cen nowych mieszkań. Według obliczeń analityków tej firmy 1 metr kwadratowy mieszkania na warszawskim rynku deweloperskim kosztuje średnio 8,5 tys. zł, podczas gdy w połowie roku przeciętna cena wynosiła 8,6 tys. zł/mkw. W ciągu roku średnia stawka za metr spadła o 300 zł (z 8,8 tys. zł/mkw. w III kw. 2010 roku na 8,5 tys. zł w III kw. 2011 roku), czyli o około 3,4 proc.   

Na przestrzeni tych samych 12 miesięcy najbardziej staniały nowe lokale mieszkalne we Wrocławiu (spadek o 5,7 proc.), Krakowie i Łodzi. Mniejsza obniżka miała miejsce w Gdańsku i Poznaniu. W Katowicach cena nawet wzrosła (o 200 zł/mkw.). W okresie od lipca do września tego roku o 100 zł/mkw. zwiększyła się również średnia cena nowego mieszkania w Gdańsku.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spadły ceny nowych i używanych mieszkań. Fot. Fotolia
Spadły ceny nowych i używanych mieszkań. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama