| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ceny mieszkań – czy będą dalej spadały?

Ceny mieszkań – czy będą dalej spadały?

Czy ceny mieszkań będą dalej spadały? Z raportu Home Broker wynika, że ceny mieszkań w największych miastach Polski spadną średnio o 2,2%. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2012 r.?

Home Broker, jak co miesiąc, zapytał swoich doradców, o ile mogą zmienić się ceny mieszkań w najbliższych 12 miesiącach. Średnia z uzyskanych odpowiedzi to jasny sygnał, że mieszkania mogą dalej tanieć. Skala oczekiwanego spadku jest jednak minimalnie mniejsza niż w badaniu sierpniowym, które wypadło najbardziej pesymistycznie w całej historii prognoz. Są one publikowane od stycznia 2010 r.

Zobacz także: Jesienna promocja Dolcan

Jak interpretować prognozę na poziomie minus 2,2%? To przeciętna, nominalna zmiana cen w największych miastach Polski, oczekiwana przez doradców Home Broker. Wynik jest uśredniony dla wszystkich miast, typów budownictwa, rynku wtórnego i pierwotnego, a także wielkości i standardu mieszkań. Daje więc tylko ogólny obraz sytuacji. Rozpatrywanie atrakcyjności inwestycyjnej konkretnego lokalu może prowadzić do zupełnie innych wniosków.

Ceny mieszkań nieznaczenie spadają

Realizacja prognozy Home Broker oznaczałaby nieznaczne pogorszenie sytuacji na rynku mieszkaniowym w stosunku do tej, jaką mamy obecnie. Sierpniowy odczyt wskaźnika cen transakcyjnych, liczonego na podstawie danych Home Broker i Open Finance, wskazuje, że ceny w 16 największych miastach Polski obniżyły się średnio o 0,8% (mediana cen transakcyjnych).

Pesymiści górą

Spośród doradców, którzy wzięli udział w badaniu, prawie trzy czwarte to pesymiści, czyli osoby, które „zagłosowały” na spadek cen. Jednak ich odsetek, wynoszący dokładnie 72%, zmniejszył się minimalnie w stosunku do sierpnia (wtedy wyniósł on 74%). Tym samym nieznacznie podniosła się siła optymistów, których w tym miesiącu jest 28%.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z raportu Home Broker wynika, że ceny mieszkań w największych miastach Polski spadną średnio o 2,2%. Fot. Henpol
Z raportu Home Broker wynika, że ceny mieszkań w największych miastach Polski spadną średnio o 2,2%. Fot. Henpol

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »