reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Trzypokojowe mieszkanie idealne dla studenta

Trzypokojowe mieszkanie idealne dla studenta

Trzypokojowe mieszkania są najchętniej wynajmowane przez studentów. Przy wynajmowaniu mieszkania studenci biorą pod uwagę przede wszystkim metraż, lokalizację i wyposażenie.

Przed rynkiem studenckiego najmu pozostały już ostatnie dni wzmożonego ruchu. Do początku roku akademickiego zostało zaledwie kilka dni. Wzmaga to liczbę i szybkość zawierania transakcji – właścicielom i najemcom coraz bardziej zależy na czasie. Już wstępne dane za wrzesień pokazują, że czas potrzebny na znalezienie drugiej strony umowy znacznie spadł. Właściciele mieszkań czekają obecnie na lokatorów średnio 20 dni, podczas gdy w sierpniu było to o tydzień dłużej. Osoby szukające mieszkania znajdują natomiast swoje cztery kąty w 5 dni. Dla porównania miesiąc wcześniej potrzebowali na to blisko dwukrotnie więcej czasu, czyli dni 9. Są to jednak tylko miary średnie.

– O ile właściciele zaproponują atrakcyjną ofertę z ceną bliską rynkowej, na nowego lokatora nie będą czekać długo. Zdarzają się bowiem  transakcje zamykane w ciągu jednego dnia – konkluduje Kajetan Michalski, doradca Home Broker z Warszawy.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Cena wynajmowanego mieszkania

Co jednak kryje się pod sformułowaniem „atrakcyjna oferta”? Odpowiedź na to pytanie niesie ankieta przeprowadzona przez Home Broker wśród doradców zajmujących się na co dzień rynkiem najmu. Wyniki prezentują portret przeciętnego najemcy-studenta. Spośród sześciu wyodrębnionych w badaniu cech wygrała cena. Natomiast najmniej ważny okazał się standard budynku. Lista cech atrakcyjnej oferty (od najważniejszej do najmniej ważnej) przedstawia się następująco:

  1. Przystępna cena mieszkania,
  2. Atrakcyjna lokalizacja,
  3. Wyposażenie lokalu,
  4. Wykończenie lokalu,
  5. Wielkość i funkcjonalność (rozkład) mieszkania,
  6. Standard budynku.

Najdroższa Warszawa

Dane o cenach ofertowych najmu w 20 dużych miastach pokazują, że w najbardziej komfortowej sytuacji byliby żacy w Nowym Sączu. Tam za kawalerkę właściciele chcą średnio mniej niż 600 zł miesięcznie. Budżet nieznacznie przekraczający tysiąc złotych wystarczyłby w tym mieście na wynajęcie trzech pokoi. Takich warunków mogą tylko pozazdrościć studenci z Białegostoku, Częstochowy, Gdyni, Katowic, Kielc, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa czy Torunia. W miastach tych kwota bliska tysiącu złotych miesięcznie wystarczyłby na wynajęcie kawalerki. W gronie badanych miast najwyższe ceny ofertowe najmu są obserwowane w stolicy. Za kawalerkę właściciele chcieliby przeciętnie niecałe 1,7 tys. zł. „Dwójki” są oferowane za 2,3 tys. zł, a „trójki” 3,5 tys. zł. Są to jednak tylko uśrednione ceny ofertowe, które zawyżają najdroższe mieszkania na rynku. Zgodnie z opinią doradców Home Broker, studenci wybierają zazwyczaj mieszkania z niższej półki. W efekcie faktycznie obserwowane ceny transakcyjne w przypadku żaków są o około jedną czwartą niższe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Trzypokojowe mieszkania są najchętniej wynajmowane przez studentów.
Trzypokojowe mieszkania są najchętniej wynajmowane przez studentów.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama