reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Warszawa: rynek domów jednorodzinnych

Warszawa: rynek domów jednorodzinnych

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w Warszawie jest stabilna. Jednak nadal najtańsze domy jednorodzinne w Warszawie można znaleźć po prawej stronie Wisły.

Zestawienia zawierające informacje o cenach domów jednorodzinnych na rynku warszawskim pokazują, że już od ostatnich kilku lat w tym segmencie panuje względna stabilizacja. Jak podaje raport przygotowany przez firmę PÓŁNOC Nieruchomości S.A., w 2008 roku za metr kwadratowy domu trzeba było zapłacić o ponad 30 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

W tym roku stawki po okresie boomu były maksymalne, a od 2009 roku zaczęły nieznacznie spadać. Obecnie ten sektor rynku charakteryzuje się zarówno stabilnym poziomem cen, jak i oferty rynkowej. Analiza wskazuje, że w ciągu najbliższego roku na rynku domów nie nastąpią istotne zmiany. Ceny będą miały lekką tendencję spadkową, jednak obniżka nie powinna przekroczyć 5 proc.

Z kolei według barometru cen domów opracowywanego przez Rzeczpospolitą, do przyszłorocznej jesieni spadek cen domów może wynieść przeciętnie około 3 proc. W ciągu minionego roku, mimo znaczącej przewagi podaży nad popytem, stawki obniżyły się bowiem minimalnie, średnio o 1–2 proc.

Zobacz także: Zakup mieszkania – jakie kryteria bierzemy pod uwagę?

Drogie domy

Tendencja spadkowa cen to skutek załamania zachodnich rynków finansowych, trudności z pozyskiwaniem kredytów na zakup nieruchomości oraz niedopasowania oferty deweloperów do potrzeb nabywców, które znacznie zmieniły się w wyniku kryzysu. Ten ostatni czynnik, jak wskazuje raport PÓŁNOC Nieruchomości S.A., odegrał na naszym rynku decydującą rolę.

Obecnie powierzchnia znacznej części domów i segmentów znajdującej się w ofercie deweloperskiej w stolicy przekracza 200 mkw. W efekcie na rynku warszawskim całkowita cena takich nieruchomości rzadko jest mniejsza niż 1 mln zł.

Problemy z kredytem

Zakup nieruchomość, której cena wynosi minimum milion złotych, bez zaciągania kredytu hipotecznego przekracza możliwości finansowe większości potencjalnych nabywców. Niestety, jak wynika z analizy zasad i kryteriów przyznawania kredytów przeprowadzonej przez Home Broker, duże metraże nie są lubiane przez banki. Starając się o kredyt na zakup domu, można więc liczyć się z trudnościami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w Warszawie jest stabilna. Fot. materiały prasowe
Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w Warszawie jest stabilna. Fot. materiały prasowe

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama