reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak nie dać się złapać na fałszywą okazję?

Jak nie dać się złapać na fałszywą okazję?

W momencie, gdy zaczynamy szukać własnego mieszkania, powinniśmy pamiętać o tym, że okazji na rynku nieruchomości po prostu nie ma. Jeżeli mieszkanie jest bardzo tanie nadaje się, co najwyżej do gruntownego remontu albo ma ukryte wady.

Wybierając mieszkanie, którego cena jest niższa niż rynkowa musimy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało gruntownego remontu. Wyremontowanie takiego mieszkania kosztować nas może dodatkowe kilkanaście tysięcy. Trzeba pamiętać, że przed zakupem nieruchomości warto skonsultować się z kimś, kto jest w stanie oszacować wkład i ocenić czy cała inwestycja jest warta zakupu. Gorzej, jeżeli wady i usterki w mieszkaniu są zakamuflowane i nie widać ich gołym okiem.

Zobacz także: Jak reklamować mieszkanie?

Zwróćmy uwagę na szczegóły, które będą ważne w przyszłym użytkowaniu. O czym mowa?

Czynsz

Dowiedzmy się, co wchodzi w opłaty czynszowe. Niektóre z nich są naliczane są od metrażu a nie od ilości domowników. Istnieją osiedla, na których nie ma tak zwanych opłat czynszowych, ale za to będziemy musieli zmierzyć się z innymi obowiązkami takimi jak: odśnieżanie posesji, koszenie trawników i dbanie o klatki schodowe to tylko niektóre z nich. Jeżeli z braku czasu czy chęci będziemy chcieli zatrudnić firmę zewnętrzną, może okazać się, że zapłacimy w rezultacie więcej niż za czynsz.

Opłaty licznikowe

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę są opłaty licznikowe. Kwota podana w przybliżeniu da nam obraz tego, jaki koszt będziemy ponosić, co miesiąc.

Instalacje

Przyjrzyjmy się stanowi technicznemu instalacji w budynku i mieszkaniu. Czy jej stan jest odpowiedni i czy ogólnie rzecz biorąc jest ona zadbana. O ile w wypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej czy centralnego ogrzewania przy ich wymianie możemy liczyć na wspólnotę mieszkaniową czy spółdzielnię, to instalacja elektryczna jest już na naszej głowie. I wszystkie związane z nią prace w obrębie mieszkania będziemy musieli wykonać samodzielnie.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za sat techniczny instalacji elektrycznej?

Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania w nowym budynku, ten problem nas nie dotyczy, jednak warto zwrócić uwagę na jakoś materiałów, z których wykonane jest mieszkanie.

Co innego, jeżeli mieszkanie znajduje się w starszym budownictwie.

Wyposażenie mieszkania

Kolejnym ważnym szczegółem jest wyposażenie. Jeżeli takowe istnieje, warto zainteresować się jego stanem  technicznym. Może okazać się, że jego usunięcie może być dla nas dodatkowym wydatkiem.

Sąsiedzi

Kolejnym ważnym elementem są nasi przyszli sąsiedzi. Warto przeprowadzić wywiad z mieszkańcami, bowiem mogą nam oni opowiedzieć o okolicy  oraz o warunkach mieszkaniowych w budynku.

Wejście

Na koniec zwróćmy uwagę na drzwi zewnętrzne, są one bowiem wizytówką naszego mieszkania i stanowią element zabezpieczający, szczególnie, jeśli mieszkanie znajduje się na parterze.

Znając tę listę, możemy ocenić czy mieszkanie faktycznie jest “okazją”. Gdy niska cena budzi podejrzenia warto zainteresować się, co się za tym kryje. Pamiętajmy też, że każdy wyjątek potwierdza regułę.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wybierając mieszkanie, którego cena jest niższa niż rynkowa musimy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało gruntownego remontu
Wybierając mieszkanie, którego cena jest niższa niż rynkowa musimy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało gruntownego remontu

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama