reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wynajem powierzchni biurowych: czynsze w górę czy w dół?

Wynajem powierzchni biurowych: czynsze w górę czy w dół?

Od początku roku apetyt na biura w stolicy rośnie, a wolnych powierzchni biurowych miasto ma coraz mniej. W Warszawie już gotowa pod wynajem pojawiła się tylko jedna inwestycja – Pałac Młodziejowskiego (5 tys. mkw.). Jeśli chodzi o tegoroczne umowy na rynku powierzchni biurowych większość stanowią renegocjacje i przedłużenia obecnych umów - najemcy asekurują się przed możliwymi zmianami stawek wynajmu biur.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne: mieszkanie plus biznes

W I kwartale bieżącego roku na stołecznym rynku podaż nowej powierzchni nie była znacząca - wynika z raportu firmy Colliers International. W budowie jest ok. 140 tys. m2 nowych powierzchni biurowych, ale z tego tylko 25 tys. m2, będzie oddane do użytku w II kwartale tego roku. Tymczasem aktywność najemców biur w Warszawie, w pierwszych trzech miesiącach 2011 sięgnęła poziomu 198 tys. m2. Największym powodzeniem cieszyły się biura w budynkach położonych poza centrum (60% transakcji).

Na razie warszawskie czynsze utrzymują się do dość stabilnym poziomie, chociaż obecne, brak wolnych powierzchni biurowych może prowadzić do wzrostowego trendu cenowego. Według raportu Jones Lang La Salle, w I kw. br. w centrum miasta ceny wynajmu utrzymywały się na poziomie 21-23,5 EUR/m2, a czasem dochodziły do 25 EUR/m2. Znacznie taniej jest w rejonach poza Śródmieściem, stawki wynoszą 14-15 EUR/m2.

Zobacz także: Umowa najmu lokalu użytkowego (WZÓR)

Duże zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych poza centralnymi obszarami miasta może skutkować w drugiej połowie roku wzrostem cen. O negocjacje  cenowe może być trudno, bo wszystko wskazuje na to, że tańsza powierzchnia będzie znacznie częściej poszukiwana niż oferowana pod wynajem. Firmy szukają biur, a powierzchni biurowych do wynajęcia zaczyna brakować. Szczególnie tam, gdzie przedsiębiorstwa najchętniej teraz lokalizują swoje siedziby, tj. poza centrum.

W wyniku polepszenia się sytuacji na rynku biur w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie poziom pustostanów obniżył się do 8,1% i do 5,8% wolnej powierzchni poza tym obszarem. Najniższy od 2009 r. wskaźnik dla rejonów położonych poza centrum wyraźnie wyznacza kierunek ekspansji nowych najemców - poza centrum czynsze w biurowcach najwyższej klasy są nawet 30% niższe niż w Śródmieściu. Poszukujący powierzchni biurowych wiedzą, że wysokie stawki w centrum wynikają z prestiżu lokalizacji i często bywa  to jedynym elementem różnicującym ofertę rynku.

Źródło: od PRESTIGE PR

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Projekt PBM Południe Development - kompleks biurowo-usługowy  Kijowska  realizowany na warszawskiej Pradze Północ -  oferuje wynajem powierzchni biurowych od 65 zł/mkw. Inwestycja zostanie oddana do użytku we wrzesniu 2011. / Fot. PBM Południe Development
Projekt PBM Południe Development - kompleks biurowo-usługowy Kijowska realizowany na warszawskiej Pradze Północ - oferuje wynajem powierzchni biurowych od 65 zł/mkw. Inwestycja zostanie oddana do użytku we wrzesniu 2011. / Fot. PBM Południe Development

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama