reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sprzedaż mieszkań rośnie. Ceny? Bez zmian - na razie...

Sprzedaż mieszkań rośnie. Ceny? Bez zmian - na razie...

Sezonowe ożywienie w pełni. Rekordową liczbę - ponad 3,3 tys. transakcji odnotował Open Finance i Home Broker przy obliczaniu indeksu cen mieszkań na koniec kwietnia br. Co piąty kupujący właśnie zamienia mieszkanie na większe.

Indeks cen transakcyjnych w kwietniu niemal nie zmienił wartości, spadając w ciągu miesiąca o zaledwie 0,02%, do poziomu 877,44 pkt. W skali roku oznacza to spadek o 2,8%. Warto zwrócić uwagę, że w połączeniu z inflacją, której roczny wskaźnik w marcu wyniósł 4,3%, daje to realny roczny spadek cen transakcyjnych w największych miastach Polski o ponad 6,5%%. Przy przeciętnym wynagrodzeniu podawanym przez GUS, które wzrosło o 4 proc., czyli w tempie bliskim stopie inflacji, oznacza to przyzwoity wzrost dostępności mieszkań dla potencjalnych nabywców. A swoje dokładają też banki, obniżające koszty kredytów hipotecznych. Niektóre z instytucji oferują już nawet marże poniżej 1 pkt proc., oglądane ostatnio w szczytowej fazie boomu mieszkaniowego, w latach 2006-2008.

Zobacz także: Co jest dla nas korzystniejsze: kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna?

I faktycznie mamy do czynienia ze wzrostem liczby transakcji na rynku. Przy obliczaniu indeksu w kwietniu Home Broker i Open Finance uwzględnił ich ponad 3,3 tys. To nowy rekord, wyższy o 4,4% od poprzedniego, ustanowionego w grudniu ubiegłego roku. Licząc rok do roku liczba transakcji podskoczyła o 27,9%, a miesiąc do miesiąca o 8,4%.

W połowie z monitorowanych przez analityków Open Finance i Home Broker miast w kwietniu mediana cen transakcyjnych wzrosła, a w połowie spadła. Największe wzrosty miały miejsce w Gdyni (5,8%), Lublinie (4%) i Gdańsku (3%). Z kolei największa przecena dotknęła Katowic (3,6%), Łodzi (2,9%) i Szczecina (2,8%). W Warszawie (największy rynek, odpowiadający za ok. 1/3 wszystkich uwzględnianych przy obliczaniu indeksu transakcji) w ubiegłym miesiącu ceny spadły o 0,4%. W ciągu 12 miesięcy mediana cen najmocniej spadła w Bydgoszczy (7,5%), Szczecinie (6%) i Wrocławiu (4%). Pomimo spadku indeksu były jednak miasta, w których zaobserwowano wzrost, a należą do nich m.in. Białystok (2,5%), Gdańsk (1,5%) czy Łódź (0,5%).

- Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest względnie stabilna, co potwierdza publikowany przez nas indeks cen transakcyjnych, liczony w oparciu o operacje dokonywane przez klientów Open Finance i Home Broker. Przybywa chętnych do zakupu mieszkania, do czego skłania rosnąca ich dostępność. Choć zakładamy, że liczba transakcji będzie nadal systematycznie rosnąć, to cały czas podtrzymujemy prognozę, że skali roku ceny zanotują kilkuprocentowy realny spadek - komentuje Bernard Waszczyk z Open Finance. - Trzeba bowiem pamiętać o wciąż wysokiej podaży nowych mieszkań, a także o podwyżkach stóp procentowych przez RPP, które przyczynią się do przystopowania procesu obniżania ceny kredytu hipotecznego. Banki nie będą obniżać marż w nieskończoność, a poziom 1 pkt proc. wydaje się być absolutnym minimum.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Bartosz Turek

analityk

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Niecałe 3 lata temu marże kredytów hipotecznych dochodziły do 3%. Natomiast w kwietniu br. było to 1,35%.
Niecałe 3 lata temu marże kredytów hipotecznych dochodziły do 3%. Natomiast w kwietniu br. było to 1,35%.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama