| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Początek sezonu budowlanego

Początek sezonu budowlanego


Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu. Z danych serwisu otoDom.pl wynika, że najwięcej ofert jest na Mazowszu, Kujawach, Śląsku i w Małopolsce. Najdroższe działki są w Warszawie i w Gdyni.

Najlepszy czas na poszukiwanie działki budowlanej to marzec i kwiecień, wtedy jest największy wybór ofert. – Wzrost ruchu na rynku nieruchomości ma miejsce dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią. Jeżeli zatem planujemy rozpoczęcie budowy domu w tym lub przyszłym roku, warto już teraz rozejrzeć się za ciekawą ofertą – radzi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl – Pod koniec lutego w serwisie otoDom.pl znajdowało się ponad 100 tysięcy ogłoszeń sprzedaży działek budowlanych, a spodziewamy się, że wczesną wiosną ofert przybędzie – przewiduje.

Zobacz także: Ponad połowa Polaków wybrała domy jednorodzinne

W serwisie otoDom.pl najczęściej wystawiane na sprzedaż są działki o powierzchni do 2000 m2. Jednak najwięcej ogłoszeń dotyczy działek o powierzchni 1000-1200 m2. Jest to optymalna wielkość, jeśli chcemy zbudować dom o powierzchni od 100 m2 do 250 m2, w takim wypadku można sobie jeszcze pozwolić na ogród, podjazd i mały budynek. Z analizy ogłoszeń ukazujących się w serwisie otoDom.pl wynika, że najwięcej ofert pochodzi z województw: mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego.

Jeśli chcemy zbudować dom w dużym mieście, musimy liczyć się z ceną większą nawet o 50%, w stosunku do ceny ziemi w mniejszej miejscowości. I tak, na przykład, średnia cena działki budowlanej w Warszawie, w lutym 2011 roku, wynosiła 800 zł za metr kwadratowy, natomiast w Piasecznie i Józefowie 450 zł za metr kwadratowy. Jeszcze niższe ceny są w Otwocku, znajdującym się niedaleko Warszawy, tam cena za metr kwadratowy wynosi średnio 280 zł.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki?

Średnie ceny ziemi w miejscowościach górskich i nadmorskich nie należą do najwyższych. W Skawinie i Rabce Zdrój cena za metr kwadratowy to średnio 100 zł. Nie dotyczy to jednak największych kurortów, średnia cena za m2 w Gdyni w lutym to 657 zł, w Zakopanem 500 zł, w Krakowie 490 zł. Z kolei za działkę budowlaną w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie zapłacimy ok. 170-200 zł/m2. Tanie działki można kupić nad morzem, w Kołobrzegu cena metra kwadratowego plasuje się na poziomie 230 zł. Podobnie wygląda to we Władysławowie i Wejherowie. A w Ustce średnia cena nie przekracza 100 zł/m2.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu.
Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »