| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Lepiej kupić strych czy mieszkanie?

Lepiej kupić strych czy mieszkanie?


Poddasze to nie tylko miejsce ciekawe do zaaranżowania. To także opłacalne rozwiązanie, dla poszukujących mieszkania kredytobiorców. Procedury ustanowienia własności, mogą być jednak czasochłonne.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że istnieje tańsze rozwiązanie, niż wysoki kredyt hipoteczny na kupno mieszkania lub budowę domu. Jeśli planujesz zmienić dotychczasowe lokum, a nie stać cię na spłatę wysokiego kredytu, zastanów się nad wykupieniem strychu. To realna oszczędność pieniędzy. Zaadaptowany strych ma swój niepowtarzalny urok miejsca, gdzie kładąc się spać, możesz patrzeć na gwiazdy. Niejednokrotnie jego powierzchnia jest większa, niż metraż mieszkania, na jakie możemy sobie pozwolić. Minusem może być brak windy. Strych przystosowany do użytku - nad czwartym piętrem, zmusza lokatorów do codziennego pokonywania dużej ilości schodów.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasze?

Brak problemów ze strony lokatorów i wspólnoty mieszkaniowej pozwoli nam wykupić strych bez dodatkowych opłat związanych z procedurami. Pierwszym krokiem do własności jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które będziemy mogli zaadaptować. Wszelkie starania możemy zacząć dopiero po uzyskaniu zgody na wykup, od właściciela mieszkania. Niekiedy wspólnota chce “ugrać” więcej na sprzedaży strychu. Proponują, więc zgodę na zakup w zamian za np. wyremontowanie z własnej kieszeni klatki schodowej. Gdy uzyskamy wszelkie zgody, powinniśmy podpisać umowę ze wspólnotą. Prawomocny dokument, musi być podpisany przy notariuszu. Jeśli wspólnota zobowiązuje się do sprzedania nam strychu dopiero po adaptacji, stosowny zapis powinien znaleźć się w umowie. Po jej podpisaniu musimy dostarczyć projekt przebudowy poddasza. Zanim wprowadzimy się po remoncie, musimy ustanowić w starostwie zaświadczenie o przeznaczeniu strychu na cele mieszkalne. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy w towarzystwie notariusza i założenie księgi wieczystej nowego lokalu.

Zobacz także: Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zaadaptowany strych ma swój niepowtarzalny urok miejsca, gdzie kładąc się spać, możesz patrzeć na gwiazdy
Zaadaptowany strych ma swój niepowtarzalny urok miejsca, gdzie kładąc się spać, możesz patrzeć na gwiazdy

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »