reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nawet 30% czynszu nie trafia do kieszeni właściciela

Nawet 30% czynszu nie trafia do kieszeni właściciela


Jak podaje Home Broker, na wynajmie małych mieszkań można zarobić najwięcej pieniędzy, ale uda nam się to dopiero wtedy, gdy umowa będzie trwała 3 miesiące. Za to w ciągu całego roku musimy liczyć się z opłatami kosztów stałych, które stanowią ponad 30% rocznych przychodów.

Wynajem mieszkania może być dla właściciela długoterminowym źródłem dochodu. Zysk osiągać można z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który w długim okresie o 1-2 punkty procentowe przekracza poziom inflacji oraz samych czynszów najmu. Ile można zarobić na takiej transakcji?

Zobacz także: Warszawa - lepiej kupić niż wynająć

Im mniejsze mieszkanie tym większy może być nasz dochód. Przeciętna kawalerka w niektórych miastach może przynieść nam 6,5% zysk wartości mieszkania. Po kawalerkach najbardziej dochodowym mieszkaniami są M2. Musimy też wiedzieć na ile nasze mieszkanie ma być wynajęte. Szacuje się, że właściciel może liczyć na wynajem przez 10,5 miesiąca w roku. Do tego warto jeszcze uwzględnić prowizję za znalezienie najemcy. W efekcie asekuracyjnie można mówić o 10 miesiącach efektywnego pobierania czynszu. Musimy także pamiętać o utrzymaniu nieruchomości i opłacaniu podatków, między innymi: czynsz dla wspólnoty mieszkaniowej, podatek od nieruchomości, opłatę z użytkowanie wieczyste, podatek od przychodów wynajmu i ubezpieczenie nieruchomości. Tak naprawdę, pierwszy prawdziwy dochód uda nam się osiągnąć dopiero po trzecim miesiącu wynajmu mieszkania. Wiedząc, że mieszkanie uda nam się wynajmować przez 10 miesięcy w roku, niektórzy mogą się obawiać okresu w którym nie uda nam się znaleźć żadnego najemcy. Jest jednak rozwiązanie takiej sytuacji. Można wówczas zakupić nieruchomość z gwarantowanym najmem.

Zobacz także: Gdzie szukać taniego mieszkania?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Im mniejsze mieszkanie tym większy może być nasz dochód. Przeciętna kawalerka w niektórych miastach może przynieść nam 6,5% zysk wartości mieszkania
Im mniejsze mieszkanie tym większy może być nasz dochód. Przeciętna kawalerka w niektórych miastach może przynieść nam 6,5% zysk wartości mieszkania

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama