| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.

Od czego zacząć?

Najlepiej od obejrzenia projektu budynku. Zawiera on zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i materiały. Pamiętajmy jednak, że projekt może służyć jedynie jako dodatkowa pomoc w ocenie stanu technicznego, ponieważ dokumentacja nie jest dowodem na to, że budynek został według niej wykonany.

Oględziny elewacji

Przede wszystkim zwracamy uwagę na solidność i stan konstrukcji budynku. Wypatrujemy wszelkiego rodzaju pęknięcia oraz rysy, które świadczą o złym stanie fundamentów i ścian – na przykład o uszkodzeniu ławy czy nierównomiernym osiadaniu budynku. Ucieszył nas kran na elewacji domu? Oczywiście to wygoda przy podlewaniu ogrodu, ale ważny w tym przypadku jest szczelny odpływ, inaczej woda przez lata może podmyć w tym miejscu fundament i pozbawić go nośności. Podobne podmycie może mieć miejsce w przypadku długotrwałego braku rynien. Jeżeli zauważymy tego typu uszkodzenia, należy poprosić o konsultację zaufanego specjalistę, który będzie w stanie ocenić, czy są one poważne, w jaki sposób można je usunąć i jakie będą koszty naprawy. Należy dokonać także odkrywki fundamentów, żeby sprawdzić ich hydroizolację oraz ewentualne pęknięcia lub zawilgocenie.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania – potrzebne dokumenty

Czas na wnętrze

Wewnątrz budynku zwracamy szczególną uwagę na obecność grzybów i wilgoci zwłaszcza, jeżeli budynek był od dłuższego czasu niezamieszkały. Grzyby są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także dla drewnianych konstrukcji, wilgoć natomiast obniża komfort użytkowania i trwałość domu. Grzyba powinniśmy szukać w całym budynku ze szczególnym uwzględnieniem piwnicy. Przede wszystkim zaufajmy nosowi – charakterystyczny, stęchły zapach od razu powinien zwrócić uwagę. Najczęstszymi oznakami zawilgocenia są: łuszcząca się farba, wybrzuszenia i odbarwienia tynków oraz wilgotna posadzka. Pożywieniem grzybów są mikroelementy zawarte w drewnie, dlatego należy dokładnie sprawdzić elementy drewniane – więźbę dachową, stolarkę okienną, drzwiową, ale też powierzchnię mostków termicznych (miejsc, którymi ucieka z domu ciepło). Fachowo ocenić skutki zagrzybienia może specjalista – mykolog. Pamiętajmy, że usunięcie zarówno wilgoci, jak i grzybów jest niezwykle kosztowne i trudne, dlatego ewentualny zakup takiego domu powinien być dokładnie przemyślany, skalkulowany i poprzedzony konsultacjami z fachowcami.

Stropy i dach

Stropy żelbetowe sprawdzamy pod kątem zarysowań, wyraźnych ugięć, a także ubytków świadczących o korozji zbrojeń i belek. Warto kilkakrotnie podskoczyć na każdej kondygnacji, by wypróbować sztywność stropu i wyczuć jego ewentualne uginanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na belki w stropie nad piwnicą (wyższa wilgotność).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »