| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak zaadaptować suterenę na mieszkanie?

Jak zaadaptować suterenę na mieszkanie?

Urządzenie mieszkania w suterenie może być zadaniem kłopotliwym. Aby urządzić przytulne i funkcjonalne mieszkanie w suterenie potrzeba nieco więcej wysiłku, niż przy urządzaniu standardowych pomieszczeń. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i jakie prace przeprowadzić podczas remontu sutereny.

Remont sutereny

Suterena, którą chcemy zaadaptować do celów mieszkaniowych powinna być sucha, wolna od grzybów i pleśni oraz wystarczająco wysoka – najlepiej minimum 2,5 m - aby nadawała się do zamieszkania. W przeciwnym razie należy przeprowadzić prace osuszające i obniżające podłogę piwnicy. Pamiętajmy także, że należy zapewnić skuteczną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Jeżeli o tym zapomnimy lub zbagatelizujemy, prace osuszające okażą się daremne i po remoncie może powrócić pleśń i grzyb. 

Remontując suterenę koniecznie trzeba także ustalić kwestie ocieplenia ścian, podłogi i ogrzewania. Nie warto ocieplać sutereny od wewnątrz, ponieważ wilgoć i tak będzie się gromadzić. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach paneli drewnianych, boazerii lub korka. Swoje plany dobrze jest skonsultować z fachowcami, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązania najlepiej wykorzystać. 

Warto przemyśleć również sprawę odprowadzania wody z sutereny. W każdym mieszkaniu nie powinno bowiem zabraknąć łazienki i kuchni. Odpływ kanalizacyjny, który znajduje się powyżej linii armatury sanitarnej, wymaga przepompowni. Urządzenie to nie jest, ani bardzo drogie, ani duże – na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy przepompownia wielkości walizki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »