REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont łazienki – jeden na wiele lat

Łazienka wykończona beżowymi płytkami.
Łazienka wykończona beżowymi płytkami.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Remont łazienki najczęściej wiąże się z wyłączeniem jej z użytkowania na jakiś czas. Powoduje to określone trudności dla jej użytkowników, jest to też czas, w którym podejmujemy decyzje na temat tego, jak wykończyć łazienkę i jakich użyć do tego celu materiałów. Tylko wybierając dobre jakościowo materiały, będziemy mieć pewność, że remontu nie będziemy musieli powtarzać za jakiś czas.

Wybór płytek

Oczywistym faktem jest wybór glazury, który daje dużo radości na etapie projektowania wyglądu łazienki. Możemy dziś wybierać spośród ogromnej ilości wzorów i kształtów płytek, co wręcz dla wielu inwestorów może stanowić problem i dlatego zwracają się oni do fachowców zajmujących się zawodowo projektowaniem. Mając wybrane płytki, dobierana jest zazwyczaj fuga, która dopełnia właściwy wygląd powierzchni płytek w całości. Wzorniki fug dają dziś możliwość przykładania kolejnych kolorów do płytek i w ten sposób ułatwiają podjęcie decyzji o rodzaju i kolorze wybranej fugi.

REKLAMA

Zobacz także:  Łazienka w kolorze bieli i czerni

Zobacz także:  Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Zobacz także:  Co wybrać: duże płytki czy mozaikę?

Aby położyć płytki, podczas wykonywania remontu łazienki, może okazać się, że będziemy musieli wyrównać podłoże oraz położyć nową izolację, pod kładzione płytki. Podczas wykonywania prac zawsze zaleca się korzystanie z produktów jednego producenta, co eliminuje problemy wynikające z ewentualnych dodatkowych wymagań przy pracy z produktami różnych firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozpoczynamy remont

Sam remont warto rozpocząć niewątpliwie od demontowania sanitariatów, skuwania płytek i wszelkich pozostałości, w tym resztek starych klejów, aż do nośnego podłoża. Na tym etapie należy sprawdzić, w jakim stanie znajdują się ściany i podłogi. Często w łazienkach kwalifikujących się do remontu powierzchnie te są bardzo krzywe. Przed przystąpieniem do dalszego etapu prac należy je doprowadzić do takiego stanu, w którym podłoga będzie wypoziomowana, ściany wypionowane, bez żadnych nierówności. Natomiast kąty między płaszczyznami muszą zostać wyprostowane. Uzyskamy w ten sposób gwarancję, że po zakończeniu remontu postawiona w narożniku łazienki szafka lub wanna, będzie miała jednakowy kąt prosty i nie będzie wymagała indywidualnego dopasowywania.

Zobacz także: Wszystko o remoncie w łazience

Remont podłogi w łazience

Prowadząc wszelkie prace remontowe należy pamiętać, że podłoże nowe, czy też remontowane nigdy nie jest idealne. W najlepszym więc przypadku wymaga ono jedynie oczyszczenia i odkurzenia. Często jednak trzeba zeskrobać resztki starych farb, zapraw lub klejów, a dopiero oczyszczone podłoże zagruntować specjalnym środkiem, który znacznie ograniczy chłonność i zapewni właściwą przyczepność powłok wykończeniowych do podłoża.

Wypełnianie ubytków i nierówności

W następnej kolejności, większe ubytki i nierówności w podłożu należy wypełnić zaprawą cementową. Do tego rodzaju prac, związanych z wyrównywaniem podłoża i wypełnianiem ubytków najlepiej używać zaprawy wyrównującej. Produkt ten pozwoli uzyskać wysoką przyczepność warstwy wyrównawczej do podłoża oraz równą i trwałą powierzchnię gotową do prowadzenia dalszych prac. Tak przygotowaną powłokę ścian i podłóg po wyschnięciu należy ponownie zagruntować.

Izolacja podpływowa

Częstym błędem podczas remontu łazienki może być bagatelizowanie braku warstw pośrednich, których nie widać gołym okiem, w tym izolacji podpłytowej. Ma ona duże znaczenie dla trwałości całego układu, ponieważ uniemożliwia penetrację wilgoci w podłoże, która może wynikać z różnego rodzaju pęknięć, uszkodzeń wierzchniej warstwy spowodowanych np. pracą konstrukcji. Penetracja wilgoci przez dłuższy czas może powodować szkody zarówno w pomieszczeniu, w którym mamy do czynienia z przeciekiem jak i w sąsiednich pomieszczeniach gdzie widoczne stają się zacieki lub wykwity.

Hydroizolacja

W remontowanej łazience wszelkie powierzchnie mające bezpośredni kontakt z wodą, w tym strefy kabiny prysznicowej, umywalki i wanny do wysokości metra ponad nią, należy pokryć jednoskładnikową, gotową do użycia hydroizolacją. Tak zwana folia w płynie pozostaje trwale elastyczna i wodoszczelna, a jej żółty kolor ułatwia kontrolę jakości wykonanego uszczelnienia. Izolację wykonujemy w dwóch warstwach, nakładając ją wałkiem, z czego w pierwszej warstwie we wszelkich narożnikach w tym, połączeniach ściana – ściana, czy podłoga – ściana umieszczamy taśmę izolacyjną, która zapobiega powstawaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania jej ciągłości w miejscach najbardziej na to narażonych. Drugą warstwę uszczelnienia należy nanosić po wyschnięciu pierwszej, z reguły na drugi dzień. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do układania płytek ceramicznych.

Przyklejanie płytek ceramicznych

Do prac związanych z przyklejaniem wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych warto stosować np. elastyczną zaprawę klejową. Jest to podkład, który umożliwia układanie płytek na podłożach z wykonaną izolacją przeciwwilgociową, ogranicza też możliwość spływania płytek kładzionych na ścianach. Po wymieszaniu zaprawy z wodą, używając odpowiedniej pacy zębatej, należy nanosić ją równomiernie na podłoże (pacę należy utrzymywać podczas rozprowadzania materiału pod kątem 45 stopni do podłoża). Kleić, używając wyłącznie świeżej zaprawy, a jej pozostałości usuwać zwilżoną gąbką. Zaleca się, aby pokrycie spodu płytki klejem (wypełnienie przestrzeni podpłytkowej) wynosiło minimum 90%. Aby zapewnić pełny kontakt płytki z klejem, najlepiej układać płytki metodą kombinowaną, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej zarówno na podłoże jak i na spód płytki. Aby uzyskać jednakowe odstępy pomiędzy płytkami należy stosować krzyżyki dystansowe. Świeżo przyklejone płytki warto chronić przed obciążeniem przez 24 godziny po skończeniu ich klejenia.

Zobacz także:  Klej do płytek – jak wybać najlepszy?

Zobacz także:  Renowacja łazienki metodą klejenia płytki na płytkę

Zobacz także:  Jak położyć płytki ceramiczne na zabudowie kartonowo-gipsowej?

Wypełnianie spoin

Do wypełnienia spoin międzypłytkowych można stosować np. elastyczną, wodoodporną zaprawę cementową. W pierwszej kolejności oczyszczamy spoiny z resztek kleju i usuwamy z nich krzyżyki dystansowe. Następnie rozprowadzamy przygotowaną wcześniej zaprawę przy pomocy gumowej pacy. Nanoszenie powinno odbywać się prostopadle i po przekątnej do linii fug tak, aby wypełnić dokładnie zaprawą wszystkie przestrzenie pomiędzy płytkami. Po wstępnym wyschnięciu zaprawy do fugowania, usuwamy jej resztki czystą, wilgotną gąbką. Spoiny w miejscach dylatacji oraz innych, narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne należy pozostawić do wypełnienia elastycznym wypełniaczem silikonowym.

Zobacz także: Spoinowanie płytek – krok po kroku

Zobacz także: Jak dobrać kolor fugi?

Czas na silikon

Uzupełnieniem całego systemu klejenia płytek jest trwale elastyczny wypełniacz silikonowy gwarantujący brak przecieków w miejscach najbardziej na nie narażonych. Silikon to rodzaj wypełniacza, który dzięki zawartości środka grzybobójczego posiada podwyższoną odporność na rozwój wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Silikonu należy użyć do wypełnienia wszelkich miejsc narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne oraz połączenia różnych materiałów. Jego warstwa tworzy trwale elastyczną dylatację.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Zobacz także: Wymiana uszczelnień silikonowych w łazience

Wykonując prace zgodnie z technologią i zaleceniami producenta, ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia problemów, które są bardzo trudne do usunięcia, jeśli dotyczą spodnich warstw, takich jak kleje do płytek czy izolacje. Skutki ewentualnych błędów w wykonaniu mogą być bardzo różne i najczęściej związane z przeciekaniem wody w kolejne warstwy. Niektóre z nich widoczne niedługo po rozpoczęciu użytkowania, inne niestety dopiero później. W wielu sytuacjach naprawa ich jest kosztowna i możliwa jedynie poprzez usunięcie wszystkich warstw wykończeniowych, aż do podłoża. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwych produktów i technologii. Produkty linii Baumacol powstały w laboratorium firmy Baumit w oparciu o wieloletnie doświadczenia oraz przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych. Ich stosowanie zapewnia trwałe i solidne funkcjonowanie wykonanych prac przez długi czas, z jednoczesnym zachowaniem estetyki na lata.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Tomasz Jarzyna, Product Manager Baumit

Łazienka w kolorach beżu i brązu
Fotolia
Kącik roślinny w łazience.
Fotolia
Łazienka w jasnych kolorach z drewnianymi meblami.
Fotolia
Łazienka z dużym oknem.
Fotolia
Łazienka w odcieniach szarości.
Fotolia
Łazienka w odcieniach beżu i brązu.
Fotolia
Łazienka wykończona kamiennymi płytkami.
Fotolia
Łazienka wykończona jasną mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona w klasycznym stylu.
Fotolia
Łazienka w klasycznym stylu.
Fotolia
Łazienka w jasnych kolorach.
Fotolia
Łazienka wykończona w czerwonymi kafelkami i kolorową mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona biało-niebieskimi płytkami.
Fotolia
Łazienka wykończona na kolor fioletowy.
Fotolia
Elegancka łazienka z ciekawa mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona płytkami imitującymi drewno.
Fotolia
Łazienka w kolorach bieli i beżu.
Fotolia
Łazienka w odcieniach błękitu.
Fotolia
Łazienka wykończona kolorowymi kafelkami.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA