reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Kupno betoniarki – najlepsza betoniarka do budowy domu

Kupno betoniarki – najlepsza betoniarka do budowy domu

Betoniarka to niezbędne narzędzie podczas budowy lub remontu domu. Jaką betoniarkę powinniśmy wybrać? Jak dużą betoniarkę kupić? Radzimy, jaką betoniarkę należy wybrać do budowy domu.

Podział betoniarek

Betoniarki dzielimy ze względu na kilka parametrów.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kształt mieszalnika, dzielimy je na betoniarki kielichowe i bębnowe. Gdy dzielimy ze względu na sposób przemieszczania, wydzielamy betoniarki stałe, przenośne i samochodowe. Dzielimy je też ze względu na sposób pracy. W tym przypadku wyróżniamy betoniarki o działaniu ciągłym i okresowym.

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie betoniarki?

Pojemność betoniarki

Pojemność betoniarki jest zależna od liczby osób, które będą budować dom. Jeśli dom budują dwie osoby, wystarczy betoniarka o pojemności 130 litrów. Z betoniarki o takiej pojemności można urobić dwie taczki zaprawy. Przy większej ilości osób taka pojemność jest zbyt mała, ponieważ część pracowników będzie musiała czekać na kolejną porcję zaprawy. W tym przypadku wydajność pracy wzrośnie, jeśli kupimy betoniarkę o większej pojemności (150–300 litrów). Powinna być też solidnie wykonana, np. z grubej blachy.

Do drobnych prac nie potrzebujemy tak dużej betoniarki. W zupełności wtedy wystarczy betoniarka mała i lekka o pojemności ok. 80 litrów.

Pamiętaj, że pojemność betoniarek dzielimy na pojemność całkowitą i zasypową. O ilości zaprawy, którą możemy wymieszać, informuje pojemność zasypowa. Pojemność całkowita dotyczy całego bębna betoniarki i nie jest równa pojemności zasypowej.

Napięcie zasilania

Betoniarki wymagają różnego zasilania zależnie od pojemności. Mogą być zasilane przez silnik elektryczny jednofazowy. Betoniarki tego typu wymagają napięcia 230 V i zazwyczaj są to betoniarki o pojemności poniżej 150 litrów. Betoniarki o pojemności powyżej 150 litrów napędzane są silnikiem trójfazowym zasilanym napięciem 380 V.

Betoniarki jednofazowe są najlepsze do drobnych prac remontowych, ponieważ nie wymagają dużego napięcia. Wystarczy podłączyć je do zwykłego gniazdka. Na budowę bardziej nada się betoniarka trójfazowa, ponieważ na terenie budowy napięcie prądu zazwyczaj wynosi 400 V.

Betoniarki jedno- i trójfazowe można z powodzeniem zasilać agregatem prądotwórczym. Brak prądu na budowie nie stanowi zatem problemu.

Moc silnika

Od mocy silnika zależy czy bęben rozpocznie pracę zaraz po napełnieniu. Betoniarki o dużej pojemności (powyżej 100 litrów), ale o małej mocy silnika (poniżej 0,50 kW) nie są zbyt wydajne. Wymagają rozruchu przed napełnieniem. Dopiero po jakimś czasie pracy z pustym bębnem można zacząć ją napełniać. Znacznie spowolni to naszą pracę.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama