| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?

Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?


Powierzchnia piwniczna może być zaadaptowana na część mieszkalną. Zanim zaczniemy ją aranżować, powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja ścian i instalacje odprowadzające wodę.

Obecnie w projektach domów, coraz częściej odchodzi się od pomysłu podpiwniczenia. W starszych rozwiązaniach, piwnica zazwyczaj stanowi pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowuje się niepotrzebne rzeczy. Okazuje się jednak, że piwnica może być dodatkowym pomieszczeniem użytkowym. Niejednokrotnie, możemy zaaranżować w niej kolejne piętro domu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi czynnościami i uprzednim sprawdzeniem stanu “technicznego” piwnicy. Warto wówczas pamiętać o:

- Sprawdzeniu stanu wilgotności ścian. Najlepiej jest wykopać dół wokół domu, na głębokość fundamentów. Pozwoli nam to stwierdzić między innymi, w jakim stanie są kanały odwadniające. W przypadku pęknięcia części z nich, należy wymienić wadliwą instalację.

- Zamontowaniu odpowiedniej termoizolacji. Elewacja domu, także piwnicy, powinna pozwalać nam na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu, zimą w piwnicy będzie tak samo ciepło, jak nad poziomem ziemi. Najczęściej stosowanym materiałem do izolacji piwnicy jest wełna kamienna.

- Zaplanowaniu odpowiedniego oświetlenia. Piwnica nie ma bezpośredniego dostępu do światła dziennego. A jeśli jej małe okna wychodzą ponad powierzchnię ziemi, zazwyczaj wpuszczają minimalne ilości naturalnego światła. Ważne jest, żeby zaplanować system sztucznego oświetlenia, tak żeby nie nadwerężał on znacząco oczu domowników.

W kilku przypadkach, przemiana piwnicy w mieszkanie jest zdecydowanie złym pomysłem.

- Jeśli jednym z pomieszczeń piwnicy jest duża pralnia. Opary chemiczne mogą szkodzić zdrowiu osób zamieszkujących piwnicę.

- Jeśli piwnica jest zbyt niska. Odpowiednia wysokość to około 2,2 metra.

- Gdy woda gruntowa jest blisko poziomu domu.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W starszych rozwiązaniach, piwnica zazwyczaj stanowi pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowuje się niepotrzebne rzeczy. Okazuje się jednak, że piwnica może być dodatkowym pomieszczeniem użytkowym.
W starszych rozwiązaniach, piwnica zazwyczaj stanowi pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowuje się niepotrzebne rzeczy. Okazuje się jednak, że piwnica może być dodatkowym pomieszczeniem użytkowym.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »