REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?

Joanna Orzechowska
Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie
Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Żaden remont nie jest wart ryzykowania własnego zdrowia i życia, ale które dostępne zabezpieczenia i akcesoria są niezbędne? Niekiedy sprzęt, który ma pomóc podczas remontu, może stać się niebezpieczny…

Odzież

REKLAMA

Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie. Nie musi to być profesjonalny kombinezon, wystarczą dżinsy i koszula lub bluza. Ważny jest natomiast materiał, z którego odzież została wykonana – powinien być mocny i naturalny, by dobrze przepuszczać powietrze. Istotne jest również, żeby mankiety były zapięte, co zapobiega wciągnięciu rękawów przez narzędzia, a w konsekwencji obrażeniom.

Ochrona słuchu

Podczas wykonywania wyjątkowo hałaśliwych prac remontowych można korzystać z zatyczek do uszu (np.: stopper) lub specjalnych nauszników. Tłumienie hałasu jest szczególnie nieodzowne, gdy korzystamy z elektronarzędzi takich jak młoty kujące, szlifierki kątowe, piły tarczowe czy pilarki.

Okulary ochronne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczne i bezpieczne gogle dobrze przylegają do twarzy dzięki bocznym osłonom, co zapewnia ochronę oczu przed pyłem czy odpryskami. Istotna jest również odpowiednia wentylacja zapobiegająca zaparowaniu szkieł, czego konsekwencją może być osłabienie widzenia i groźba wypadku.

Maski

Dla ochrony przed wdychaniem pyłów podczas domowych prac remontowych wystarczające są niedrogie maski jednorazowe. Pamiętajmy jednak, że maseczkę taką należy po skorzystaniu wyrzucić, ponieważ używana wielokrotnie nie spełni swojej roli. Stosowanie tej samej maski przez kilka osób jest niewskazane ze względów higienicznych.

Obuwie

Obuwie, przede wszystkim powinno być wygodne, porządnie zasznurowane, dobrze chroniące palce. Ważna jest również podeszwa, która ochroni przed poślizgiem.

Rękawice

Wbrew obiegowym opiniom rękawic nie należy stosować zawsze. Nie zakładamy ich w pobliżu ostrych tnących elektronarzędzi, ponieważ zachodzi ryzyko wkręcenia materiału w mechanizm a dłoń bez rękawicy łatwiej można cofnąć. Także podczas używania narzędzi ręcznych niekiedy lepiej jest zrezygnować z zakładania rękawic. Jest tak w przypadku przedmiotów, które mają tendencję do wysuwania się z dłoni (jak np.: młotek). Gdy używamy rękawic gumowanych, np.: przy pracy z klejami zaprawami czy gipsami powinniśmy pamiętać, że nie przepuszczają one powietrza, dlatego też należy je co jakiś czas zdejmować i przesypywać talkiem.

Elektronarzędzia

O zachowaniu bezpieczeństwa podczas posługiwania się elektronarzędziami powiedziano już wiele, jakkolwiek jeszcze więcej mówi się stale o wypadkach, którym ulegają używające ich osoby. Najczęstsza ich przyczyna jest bardzo prozaiczna, a jest nią nagminne nieczytanie instrukcji obsługi sprzętu. Szczególnie ważne jest włączanie i wyłączanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Instrukcje warto jednak czytać nie tylko ze względów bezpieczeństwa (choć jest to oczywiście najważniejsze), ale również by “odkryć” dodatkowe funkcje, zastosowania czy programy. Pamiętajmy również, że gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy się spieszymy nie jesteśmy w stanie wykonać pracy ani dobrze, ani bezpiecznie.

Akcesoria

Na rynku pojawiły się różne rodzaje pasów narzędziowych, które znajdują nabywców ze względu na unoszącą się nad nimi aurę profesjonalizmu. Faktycznie, są przeznaczone dla specjalistów i to wąskich specjalności, dlatego też zwykle okazują się nieprzydatne w trakcie domowych prac remontowych, gdy zakres robót jest szeroki. Lepszym rozwiązaniem w warunkach domowych jest skrzynka narzędziowa z posegregowanym sprzętem. Wyjątkiem może być konieczność wykonywania czynności na wysokościach np.: na dachu czy drabinie. Dobrze dobrany pas umożliwia wtedy samodzielną pracę bez konieczności wielokrotnego wchodzenia i schodzenia.

Drabiny i liny

Drabina, której używamy w pomieszczeniach, powinna być przede wszystkim stabilnie ustawiona i posiadać podest oraz pałąk, który ułatwi nam pracę (możliwość powieszenia akcesoriów, wiader). Najczęściej spotykane obecnie drabiny są wykonane z metalu, ale jeżeli posiadamy drabinę drewnianą, pamiętajmy, że nie można jej malować farbą kryjącą, ponieważ w ten sposób niedostrzegalne staną się ewentualne wady drewna – sęki, pęknięcia, skośny bieg słojów, zgnilizna, uszkodzenia, które mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia użytkownika. Jeżeli posiadamy dom jednorodzinny powninniśmy zakupić również większą drabinę składaną, o wyskości ok. 8 m, a gdy planujemy prace na dachu należy zaopatrzyć się w grubą linę a także pas lub szelki. Linę można przymocować np.: do komina a jej długość powinna być nie dłuższa niż do najbliższej krawędzi dachu (rynny).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA